Twoja wyszukiwarka

REDAKCJA
SYGNAŁY - DEPESZE NAUKOWE
Wiedza i Życie nr 10/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/2000

W krótką podróż kosmiczną,

podobną do tej, której doświadczył kosmonauta Alan Sheppard w 1961 roku, wysłano dwa gatunki bakterii - jeden niezwykle odporny na promieniowanie i drugi pochodzący z gorących i silnie kwasowych źródeł Parku Narodowego Yellowstone. Te pierwsze zniosły kosmiczną próbę prawie bez szwanku, drugie nie przeżyły. Nadal nie wiemy, czy życie mogło przybyć na Ziemię z kosmosu.

Grupa ekspertów brytyjskich

zaleciła rządowi wyrażenie zgody na tzw. klonowanie terapeutyczne ludzi. Celem zabiegu, dotąd zakazanego w większości krajów świata, jest skorzystanie z macierzystych komórek zarodkowych człowieka w celu przekształcenia ich w wybrane, konkretne tkanki, nadające się do przeszczepów - w przyszłości można też myśleć o konstruowaniu ludzkich narządów. Techniki klonowania wychodzące z komórek zarodkowych człowieka budzą jednak silny sprzeciw etyczny w wielu środowiskach.

Pojawiła się nadzieja

na lek lub szczepionkę przeciw wirusowi Ebola, który - rozpoznany w 1976 roku w Zairze, Sudanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - powoduje krwotoczne epidemie, śmiertelne dla 90% chorych. Na powierzchni wirusa znaleziono swoiste białko połączone z cząsteczką cukru - ten właśnie zestaw cząsteczek wywołuje rozpad komórek nabłonka naczyń krwionośnych.