Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - SZPIEG BEZ TAJEMNIC?
Wiedza i Życie nr 11/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/2000

FBI zmuszone do ujawnienia sekretów systemu inwigilacji w Internecie.

W chwili, w której czytają Państwo te słowa, amerykańskie Federalne Biuro Śledcze FBI ujawniło już zapewne pierwsze 3 tys. stron informacji o systemie szpiegowskim "Carnivore". Jest to system inwigilacji wiadomości przesyłanych przez Internet - FBI za jego pomocą legalnie, za zgodą prokuratora, może uzyskać wgląd w korespondencję sieciową osób, przeciw którym prowadzi dochodzenie. Muszą w tym jednak uczestniczyć dostawcy usług internetowych.

Na żądanie Związku Wolności Obywatelskich (ACLU, American Civil Liberties Union) i zgodnie z Ustawą o Wolności (Obiegu) Informacji FBI powinno ujawnić, na jakich zasadach działa system, dla stwierdzenia, czy jest on w pełni zgodny z amerykańskimi przepisami o podsłuchach i inwigilacji. Choć takie żądanie pojawiło się już w lipcu, FBI najpierw musiało przejrzeć wszystkie dokumenty, które miały być podane do publicznej wiadomości i usunąć z nich wszystkie informacje zaklasyfikowane jako tajne.

System "Carnivore", którego działanie (dość mętnie) wyjaśnia samo FBI na swej stronie WWW, reaguje na zadane mu słowa kluczowe i potrafi przefiltrować i wychwycić w niezwykle krótkim czasie całą zawierającą je korespondencję elektroniczną. Ktoś podejrzany - teoretycznie rzecz ujmując - użyje na przykład w najzupełniej niewinnym liście słowa "terrorysta" albo "Kałasznikow" i automatycznie trafi do kartotek FBI. Organizacje, takie jak ACLU, uważają taką możliwość, nawet gdy jest czysto teoretyczna, za zagrożenie swobód obywatelskich i domagają się pełnego ujawnienia dokumentacji systemu.