Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - KRYPTONIM: PSEUDOMONAS
Wiedza i Życie nr 12/2000
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/2000

Pałeczka ropy błękitnej ozszyfrowana.

Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) to bakteria, która często atakuje ludzi przewlekle chorych i długo leżących w szpitalu. Zakażenie tymi bakteriami jest szczególnie groźne dla dzieci chorych na mukowiscydozę: obecność pałeczek ropy błękitnej w płucach wywołuje przewlekły proces zapalny, który w końcu prowadzi do zniszczenia dużych obszarów tkanki płucnej, skurczów oskrzeli wywołanych reakcją zapalną i poważnych kłopotów z oddychaniem. Niestety, pałeczka ropy błękitnej potrafi szybko się uodpornić na większość antybiotyków, a to dodatkowo utrudnia leczenie .

Biolodzy z USA, Kanady i Niemiec rozszyfrowali całą informację genetyczną Pseudomonas aeruginosa. Okazało się, że komórki tych bakterii mają ponad 5500 genów. Jak na bakterię to dość dużo: mniej więcej tyle samo genów mają drożdże, a genom Helicobacter pylori - bakterii wywołującej wrzody żołądka zawiera tylko 1700 genów. Prawdopodobnie duża liczba genów pozwala pałeczce ropy błękitnej szybko nauczyć się niszczyć antybiotyki, łatwo przystosować do zmiennych warunków środowiska i wykorzystywać bardzo zróżnicowane źródła pokarmu (komórki Pseudomonas aeruginosa można znaleźć nie tylko w organizmach chorych ludzi, ale także np. w glebie i w wodzie).

Lekarze mają nadzieję, że dokładna analiza genów pałeczki ropy błękitnej ujawni czułe punkty tych bakterii, co pozwoli stworzyć skuteczniejsze antybiotyki.

Nature nr 6799/2000