Twoja wyszukiwarka

REDAKCJA
WYDARZENIA ROKU 2000 - ARCHEOLOGIA
Wiedza i Życie nr 1/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 1/2001

Siedem grobów sprzed 3 tysięcy lat

odkryli w Opolu archeolodzy z Muzeum Śląska Opolskiego. Są to groby ciałopalne, jamowe - spalone szczątki zmarłych były wrzucane wprost do jamy grobowej. W dwóch z nich odnaleziono dużą liczbę naczyń, włożonych tam podczas ceremonii pogrzebowych. W jednym z grobów, gdzie prawdopodobnie było pochowane dziecko, znajdowała się grzechotka z gliny w doskonałym stanie. Cmentarzysko powstało u schyłku epoki brązu i należy do kultury łużyckiej - tej samej, której przedstawiciele zbudowali gród w Biskupinie.

Ranga Krosna potwierdzona.

W Krośnie podczas badań wykopaliskowych na Rynku archeolodzy z tamtejszego Muzeum Podkarpackiego odkryli relikty dwóch ratuszy - gotyckiego z początków XIV wieku i renesansowego z XVI wieku - a także m.in. drewniane kanały odprowadzające ścieki w kierunku Wisłoka z końca XIII wieku, drewniane wodociągi z 1366 roku z pni drzew iglastych łączonych tulejami (starsze znaleziono tylko w Poznaniu). Były one wielokrotnie wymieniane i użytkowane aż do początku XIX wieku. Odkryto też wiele unikatowych zabytków o randze europejskiej, m.in. części rzędu końskiego, broń, narzędzia z żelaza i brązu, doskonale zachowane wyroby z surowców organicznych - skóry, drewna, kości, rogu - a także zastawę stołową używaną przez krośnieńskich mieszczan. Szczególnie cenne są jedyne w Polsce: płytka ze sceną Ukrzyżowania z około 1300 roku, puchar ceramiczny z Niemiec z ornamentem twarzy mężczyzny oraz zdobiony, żelazny grot do kuszy z XV wieku. Badania archeologów ukazały w nowym świetle najstarsze dzieje Krosna, które w XIV-XVI wieku nie ustępowało rangą największym ośrodkom miejskim państwa polskiego.

Ślady jednego z najstarszych miast świata?

W Umm el-Marra (Syria) zespół archeologów z Johns Hopkins University (USA) odkrył nietknięty grobowiec, być może królewski, liczący około 4300 lat. Pochowanych w nim było trzech mężczyzn, dwie kobiety i troje dzieci. Wszyscy dorośli mieli ozdoby ze złota i srebra, kobiety były przystrojone najbogaciej. W grobie znaleziono też ceramiczne naczynia, a w nich kości zwierząt, być może ofiarnych. Badacze sądzą, że w miejscu odkrycia znajdowało się miasto Tuba, jedno z pierwszych nie tylko w Syrii, ale i na świecie.

Królowa Hatszepsut przyjmuje gości.

W Deir el-Bahari (Egipt) na najwyższym tarasie świątyni królowa Hatszepsut celebrowała swoje święto [patrz: Hatszepsut oczekuje gości, WiŻ nr 1/2000 i Hatszepsut - kobieta faraon, WiŻ nr 3/2000]. Po prawie 40 latach prac polskich archeologów i konserwatorów ukończony został bardzo ważny etap rekonstrukcji tej światowej sławy budowli. Portyk Koronacyjny, Górny Dziedziniec i Główne Sanktuarium Amona zostały przygotowane dla zwiedzających. Efekty tego etapu prac są chlubą polskiej szkoły archeologii i konserwacji. Zaproponowane rozwiązania rekonstrukcyjne i konserwatorskie zyskały wysoką ocenę i aprobatę międzynarodowego środowiska specjalistów. Niektóre z pomysłów są już stosowane przez pracujących w Egipcie archeologów z różnych krajów.

Największa archeologiczna wpadka.

Andrzej Niwiński (profesor archeologii z Uniwersytetu Warszawskiego) poinformował w lipcu opinię publiczną, że dokładnie 18 października 2000 roku przed południem odkryje grobowiec Herhora. Herhor, znany z powieści "Faraon" Bolesława Prusa, był arcykapłanem Amona-Re i z ramienia władcy Ramzesa XI (XX dynastia) panował nad całym Górnym Egiptem. Rozpadlinę skalną w masywie skalnym nad świątynią Hatszepsut w Deir el-Bahari profesor uznał za wejście do grobowca. Reklama była duża, zainteresowanych odkryciem wielu, a grobowca nie odnaleziono.