Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - JUBILEUSZOWE IGNOBLE
Wiedza i Życie nr 1/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 1/2001

Przyznano doroczne nagrody, które wyróżnionym nie przynoszą splendoru.

5 października w Harvard University w atmosferze wielkiego happeningu, wśród rojów papierowych samolocików puszczanych przez rozbawioną publiczność, wręczono po raz dziesiąty słynne Ignoble, nagrody za najidiotyczniejsze badania i rozprawy naukowe roku. Słowo "ignoble" znaczy dosłownie "haniebny"; niektórzy twierdzą też, że nazwa nagrody wywodzi się od zbitki "ignorancja" i "Nobel". Nic dziwnego przyznaje się je w tym samym czasie, co Nagrody Nobla.

Imprezę organizuje od 10 lat redakcja humorystyczno-naukowego czasopisma Annals of Improbable Research, znanego w skrócie jako AIR. Ignoble zdobywają z roku na rok większą sławę i traktowane są coraz bardziej serio; dość powiedzieć, że informacje o nich są często umieszczane na tych samych stronach internetowych, które donoszą o przyznaniu Nagród Nobla. Laureatów wybiera specjalna Rada Gubernatorów, składająca się z redaktorów AIR, prawdziwych noblistów, innych naukowców i zwykłych ludzi. Członkowie rady wybierają spośród 10 tys. prac naukowych, które do nagrody może zgłosić każdy.

W tym roku Ignoble otrzymali m.in. - pani Jasmuheen z Australii (niegdyś, przed przejściem na buddyzm, znana jako Ellen Greve) - nagroda literacka za książkę "Living on light", zawierającą tezę, że ludzie jedzą, choć nie muszą. Uhonorowano fizyków Andre Geima (Holender) i Michaela Berry (Brytyjczyk) za eksperymenty z lewitacją żaby i zawodnika sumo oraz czwórkę chemików: Donatellę Marazziti, Alessandrę Rossi, Givanniego Cassano (z Włoch) i Hagopa Akiskal (z USA), za wykazanie, że miłość jest w istocie chorobą psychiczną, a w każdym razie ma wszelkie cechy takiej choroby. Osławiony wielebny Sung Myung Moon został laureatem nagrody z... ekonomii za "błyskotliwą wydajność i stały wzrost przemysłu masowego zawierania małżeństw".

W dziedzinie medycyny nagrodę zdobyło czworo Holendrów za interpretację zdjęć wykonanych metodą rezonansu magnetycznego, przedstawiających... męskie i żeńskie narządy płciowe w trakcie stosunku. Z kolei trzech uczonych mężów z Glasgow otrzymało nagrodę za alarmujący raport o katastrofalnym stanie muszli klozetowych w publicznych toaletach tego miasta. Nagrodę pokojową przyznano Brytyjskiej Królewskiej Marynarce Wojennej za rezygnację z używania na ćwiczeniach prawdziwej amunicji artyleryjskiej na rzecz wydawania okrzyku "Bang!" przy symulowanym strzale armatnim.