Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNET - GWIAZDY PATRZĄ NA NAS...
Wiedza i Życie nr 1/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 1/2001

...jak głosi tytuł popularnej niegdyś powieści (pamiętają Państwo - czyjej?). Może to i racja, ale z pewnością bardziej sprawdzalne i prawdziwsze jest zdanie odwrotne: to my patrzymy w gwiazdy. Z coraz większym zapałem, sądząc po Internecie.

Astronomowie i miłośnicy tej nauki biegle opanowali arkana wiedzy informatycznej. Witryn astronomicznych - i to na bardzo przyzwoitym poziomie jest w sieci bardzo dużo; na oko sądząc więcej niż poświęconych na przykład fizyce czy biologii, nie mówiąc już o naukach humanistycznych. Nie jest to zresztą dziwne; astronom musi się dziś doskonale posługiwać komputerem, który stał się jednym z jego podstawowych narzędzi badawczych. Głównie zapewne z racji obliczeń, które w tej nauce są niezbędne ale nie tylko. Astronomia dość łatwo daje się zwizualizować, obrazy obiektów niebieskich są niekiedy bardzo piękne plastycznie, całość zaś pobudza wyobraźnię...

Wpiszcie zatem w odpowiednie pole jakiejkolwiek wyszukiwarki internetowej "astronomia" w dowolnym języku i zobaczcie wynik: lista adresów będzie tak długa, jak ustawiono maksimum w wyszukiwarce, nigdy krótsza. W związku z tym ograniczę się tylko do witryn polskich.

Zacznijmy od witryny, którą przy pewnych jej niedostatkach (mam na myśli głównie chaos w użyciu krojów pism, wynikającą z tego niespójność plastyczną oraz użycie przez głównego autora dość koszmarnego określenia "maintainer", co ma zapewne oznaczać prowadzącego witrynę...) uznaję niniejszym za najlepszą. Zawiera bowiem niesłychane bogactwo treści i mnóstwo bardzo dobrze i z dużą wiedzą fachową dobranych odnośników.

Najważniejsze jest jednak coś innego. Otóż jest to najprawdziwszy, stale rozbudowywany portal, tworzony z niesłychanym entuzjazmem przez ludzi bardzo młodych, członków i sympatyków Klubu Astronomicznego Almukantarat (Encyklopedia Powszechna PWN wyjaśnia, że to słowo arabskiego pochodzenia oznacza koło na sferze niebieskiej przechodzące przez punkty o tej samej wysokości inaczej elewacji to jest o tej samej kątowej odległości od płaszczyzny horyzontu). Na wszelki wypadek: oto adres owego klubu: www.camk.edu.pl/almukantarat.

Autorzy witryny (http://astrolinks.intob.pl/) piszą o sobie tak: "Naszym celem jest ułatwienie wszystkim polskim internautom zainteresowanym astronomią (nawet choćby było to zainteresowanie tylko chwilowe) dostępu do znajdujących się w Internecie informacji o tematyce astronomicznej. W tym celu powstała unikalna, złożona baza danych pozwalająca tworzyć niezwykle elastyczny katalog, zaś przy jej wypełnianiu współpracują z nami zarówno miłośnicy astronomii, jak i pracujący naukowo zawodowi astronomowie. Naszym dalekosiężnym celem jest stworzenie portalu dla miłośników astronomii, toteż wszelkie nowe pomysły oraz propozycje współpracy będą mile widziane. Z chęcią porozmawiamy też o wymianie bannerów, z radością będziemy promować polskie strony o tematyce astronomicznej".

Co też owi młodzi uczeni (proszę się nie śmiać: z racji swego entuzjazmu bardziej oni zasługują na to miano niż niejeden zapyziały dzierżyciel pięknie brzmiących tytułów...) robią rzeczywiście: bogactwo odnośników jest tu ogromne. Wybrałem z nich jeszcze jeden do zarekomendowania; oni sami też uznali go za zasługujący na wyróżnienie. To polska witryna poświęcona Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która pod koniec ubiegłego roku wreszcie rozpoczęła działalność - www.republika.pl/station/.

Jeszcze kilka zdań o klubie; oddaję głos jego członkom. "Przez kilkanaście lat działalności w naszych spotkaniach uczestniczyło kilkaset osób. Organizatorami spotkań są osoby, które z Klubem współpracują od wielu lat. Wszyscy zaczynali jako uczestnicy. Jednak jako że praca w Klubie nie polega jedynie na słuchaniu wykładów, ale jest również czynna (prezentacja własnej pracy) uczestnicy spotkań coraz aktywniej biorą udział w organizacji spotkań i powoli stają się kadrą. Staramy się, aby młodzież spotykająca się na obozach Almukantaratu brała udział w olimpiadach i konkursach organizowanych w kraju i za granicą. Kilkakrotnie już zdarzało się, że "nasi ludzie" wygrywali olimpiady fizyczną i astronomiczną. Do dużych osiągnięć możemy zaliczyć także wyprawy do Finlandii w 1990 roku i na Węgry w 1999 roku, na obserwacje całkowitych zaćmień Słońca. Obecnie nasi byli podopieczni są dorosłymi ludźmi studiującymi bądź też już pracującymi zawodowo w astronomii, fizyce, matematyce. Są oni doktorantami i doktorami na wielu uczelniach polskich i zagranicznych."

Znalazłem w ich witrynie dyskretny apel o pomoc w postaci sponsoringu, do którego to apelu niniejszym się przyłączam. Państwo przedsiębiorcy: jeśli sypniecie młodym astronomom grosza, to nie popełnicie błędu ja postaram się to odnotować na tych łamach!

Kończąc, proponuję Państwu zajrzenie także na jedną z witryn, które sam wybrałem

Wirtualny Wszechświat

Nowa witryna prowadzona przez naszego wydawcę (nawiasem mówiąc, bez protekcji: świetny portal popularnonaukowy), ma również strony poświęcone astronomii i kosmologii.

http://www.wiw.pl/astronomia

Astrofotografia

Bardzo ciekawa witryna, której charakter doskonale oddaje tytuł.

http://republika.pl/kawalec/

Serwis astronomiczny

Informacje o wielkich astronomach, wszystko to, co ptrzebne w dobrze prowadzonym serwisie aktualności, do tego uaktualniane co pół godziny satelitarne zdjęcie obrazujące stan zachmurzenia nad Polską.

http://www.strony.poland.com/astronomia

Księzyc

Witryna przygotowana przez redakcję telewizyjnego programu "Gwiazdy świecą nocą". Obejrzyjcie - choćby tylko po to, by zobaczyć jak się profesjonalnie robi witryny sieciowe. W druku trochę to niewyraźne, ale na ekranie komputera... Brawo!

http://www.tk.pl/astro/ksiezyc/