Twoja wyszukiwarka

MAREK PENSZKO
PUZELAND
Wiedza i Życie nr 1/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 1/2001

Zgodnie z zapowiedzią, „Puzeland” wkracza w nowy wiek zadaniami z 9 Mistrzostw Świata w Rozwiązywaniu Łamigłówek, które odbyły się w październiku ubiegłego roku w Stamfordzie koło Nowego Jorku. Anonsowaliśmy tę imprezę kilkakrotnie; nasza redakcja zorganizowała mistrzostwa Polski i ufundowała czwórce najlepszych zawodników przelot przez Atlantyk. Pora na krótką relację i podsumowanie.

W Stamfordzie zjawiło się 77 uczestników z 22 państw. Do rozwiązania było blisko 90 zadań w dziewięciu etapach. W ostatnim, finałowym uczestniczyło jednak tylko dziesięć osób  ci, którzy zdobyli najwięcej punktów w poprzednich etapach; wyniki finału decydowały o ostatecznej kolejności w pierwszej dziesiątce. Wprowadzenie odrębnego etapu końcowego było nowością i miało na celu uatrakcyjnienie imprezy, ale przy okazji doprowadziło do niespodzianki: zdecydowany faworyt, Amerykanin Wei-Hwa Huang, który z ogromną przewagą prowadził po ośmiu etapach, za chwilę nieuwagi zapłacił utratą piątego tytułu mistrza świata, ulegając debiutantowi z Niemiec. Polacy spisali się słabiej, niż oczekiwaliśmy, ale w sumie, jeśli uwzględnić większą konkurencję (m.in. bardzo mocną, debiutującą w mistrzostwach drużynę Francji), nie ma powodów do narzekań. Najbliższy awansu do finału był Michał Borny, który po siedmiu etapach zajmował 13 miejsce; niestety  ósmy okazał się dla niego pechowy.

Wyniki końcowe: indywidualnie: 1. Ulrich Voigt (Niemcy), 2. Wei-Hwa Huang (USA), 3. Niels Roest (Holandia), 4. Robert Babilon (Czechy), 5. Miklós Mócsy (Węgry), 6. Zack Butler (USA), 7. Derek Kisman (Kanada), 8. Denis Auroux (Francja), 9. Ron Osher (USA), 10. Petr Nepovim (Czechy); miejsca Polaków: 19. Krzysztof Ligienza, 22. Michał Borny, 34. Tomasz Krajewski, 43. Grzegorz Ignaciuk; drużynowo: 1. USA, 2. Holandia, 3. Niemcy, 4. Węgry, 5. Francja, 6. Czechy, 7. Polska,
8. Kanada, 9. Belgia, 10. Japonia.

Impreza była znakomicie zorganizowana, a zestaw zadań bardzo ciekawy  trudniejszy niż w poprzednich latach i obfitujący w nowości. Warto samemu się o tym przekonać, rozwiązując kilka zamieszczonych poniżej łamigłówek z mistrzostw. Kolejna porcja  za miesiąc.

Rozwiązania można nadsyłać do końca stycznia br. pod adresem: Redakcja Wiedzy i Życia, ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa albo pocztą elektroniczną (MarekPenszko@proszynski.pl). U dołu koperty lub jako temat e-mailu prosimy napisać: PUZELAND 1/2001 oraz podać liczbę rozwiązanych łamigłówek. Wśród osób, które nadeślą rozwiązania największej liczby zadań, rozlosujemy atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz multimedialne przewodniki.

Mozaika iloczynów

Z pięciu wybranych liczb (A, B, C, D, E) utworzono dziesięć iloczynów (AxB, AxC, AxD, AxE, BxC, BxD, BxE, CxD, CxE, DxE), które wpisano do prostokątnego diagramu 4x5. Końcowy efekt tych operacji przedstawiony jest na rysunku. Każdy iloczyn jest dwucyfrowy, a tworzące go cyfry umieszczone są w sąsiednich polach (stykających się przynajmniej jednym rogiem). Łamigłówka polega na ustaleniu liczb A, B, C, D, E.

Aby wszystko było jasne, obok pokazane jest przykładowe rozmieszczenie w mniejszym diagramie sześciu iloczynów czterech liczb  5, 6, 7, 8 (30, 35, 40, 42, 48, 56).

Ku sobie

Na diagramie jest sześć pionków oznaczonych literami. Każdy można przesuwać, ale tylko w rzędzie lub kolumnie i wyłącznie w kierunku innego pionka   zawsze na pole tuż przed nim, czyli „do oporu”. Jeden ruch może  ale nie musi  składać się z kilku takich przesunięć, jeżeli z pola, na którym zakończono jedno przesunięcie, można wykonać następne  ku innemu pionkowi. Przykład takiego wieloetapowego ruchu pokazany jest na rysunku u dołu. Łamigłówka polega na wykonaniu kolejno siedmiu ruchów w taki sposób, aby pionek X znalazł się na środkowym polu diagramu.

W rozwiązaniu należy podać zapisy kolejnych ruchów: każdy powinien zawierać oznaczenie przesuwanego pionka, a po nim kolejno pionków, ku którym następują przesunięcia. Aby wszystko było jasne, obok zamieszczony jest przykład z podanym pod nim zapisem rozwiązania.

Po uporaniu się z tym zadaniem zapraszamy do zabawy konkursowej w Internecie: na stronie puzeland znajdą Państwo łamigłówkę takiego samego rodzaju, ale nieco trudniejszą.

Na trzy

Przedstawioną na rysunku figurę należy podzielić na trzy części, z których będzie można złożyć trójkąt równoboczny; przy układaniu części nie wolno odwracać na drugą stronę. Linie przerywane oznaczono tylko w celu uwidocznienia proporcji figury (oraz podania rozwiązania w nierysunkowej formie)  linie podziału mogą natomiast przebiegać w dowolnym miejscu. W rozwiązaniu wystarczy podać, ile spośród małych trójkątów zawartych między liniami przerywanymi przecinają linie podziału.

Bitwa morska

Diagram jest 100-polowym akwenem z umieszczoną na nim flotą, którą tworzą: pancernik zajmujący cztery kratki, dwa krążowniki (po trzy kratki), trzy niszczyciele (po dwie kratki) oraz cztery łodzie podwodne (kółeczka; każde mieści się w jednej kratce). Żadne dwa okręty nie zajmują pól graniczących ze sobą  nawet stykających się tylko rogami. Pozycje okrętów są w większości utajnione. Ujawniono tylko dwa śródokręcia większych jednostek. Zadanie polega na ustaleniu rozmieszczenia całej floty. Kluczem do tego są pary cyfr umieszczone przy brzegu diagramu, ale  uwaga!  tylko jedna cyfra z każdej pary wskazuje, ile pól w danym rzędzie lub kolumnie zajętych jest przez okręty. W rozwiązaniu wystarczy podać pozycje łodzi podwodnych, korzystając z liter znajdujących się na górze i z lewej strony.

Deduktomino

Zamiast oznaczonych oczkami siedmiu liczb (od 0 do 6), na połówkach kamieni domina umieszczono trzy symbole  kółko, strzałkę (w czterech różnych położeniach) i podwójną strzałkę (w dwóch położeniach). Wszystkich symboli, uwzględniając różne pozycje strzałek, jest więc także siedem (struktura kompletu jest jednak nieco inna niż domina z oczkami).

Z takich 28 kamieni ułożono prostokąt przedstawiony na rysunku, usuwając granice między kamieniami. Łamigłówka polega na odtworzeniu tych granic, czyli ustaleniu położenia poszczególnych kamieni. Dla wygody pod rysunkiem umieszczone są wszystkie kamienie (w trakcie rozwiązywania, po ustaleniu położenia danego kamienia, można go przekreślić). W rozwiązaniu wystarczy podać, ile kamieni nie dotyka brzegu prostokąta.

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z NR. 9/2000

Cząsteczka

7 podwójnych wiązań.

Wypustki

Suma cyfr w polach, z których wychodzą wypustki sięgające niebieskich kratek wynosi 25.

Pokropka

Liczba boków wielokąta, który tworzy pętla równa jest 68.

Kryptarytm

230+596381+18079+30=614720.

Wśród osób, które nadesłały poprawne rozwiązania wszystkich zadań, rozlosowane zostały nagrody: 100 złotych otrzymuje Bartłomiej Wilk z Krasocina; encyklopedie multimedialne na CD-ROM-ach otrzymują: Justyna Grabowska ze Szczecinka. Hubert Lisowski z Białegostoku, Ryszard Mucha z Hrubieszowa. Gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.