Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 2/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2001

Gratka dla filmowców

Firma Canon wprowadziła nową kamerę cyfrową mv300. Urządzenie wyposażone zostało w 8 podstawowych efektów cyfrowych. Jest jednak niezwykle małe. Ma duży wyświetlacz ciekłokrystaliczny, na którym można obserwować bądź odtwarzać nagranie. Kamera przypadnie do gustu tym wszystkim, którzy cenią sobie możliwość ręcznej regulacji parametrów nagrywania (ostrość, balans bieli, kontrast). Nowy Canon zaopatrzony został w zoom optyczny 10x, zoom cyfrowy 200x oraz możliwość dogrywania ścieżki dźwiękowej. Funkcja foto umożliwia zrobienie zdjęcia, które - podobnie jak cały film - można skopiować do komputera za pośrednictwem łącza cyfrowego. Cena: 3700 zł.

Nagrywanie bez kłopotów

Philips zaprezentował ostatnio miniwieżę FW R7. Jest to jeden z pierwszych modeli mini, w którym umieszczona została nagrywarka płyt kompaktowych. Umożliwia to proste tworzenie własnych składanek ulubionych utworów, po zaprogramowaniu nagrywania jednocześnie z trzech umieszczonych w zmieniarce płyt. Płyty można kopiować z podwójną prędkością bez utraty jakości dźwięku. Wieża zaopatrzona jest poza tym w cyfrowy system dźwięku przestrzennego, trzydrożne głośniki oraz radio z RDS. Cena: 2100 zł.

Dyktafon jak długopis

Cyfrowy dyktafon firmy Aiwa to gratka dla osób, które muszą pamiętać o wielu sprawach. Wewnętrzna pamięć pozwala na zapisanie 168 minut nagrania lub 400 pojedynczych komunikatów. Na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu można odczytać stan naładowania baterii i dostępny jeszcze czas nagrania. Dzięki wbudowanemu głośnikowi w dowolnej chwili można odsłuchać wybraną część swoich notatek. A wszystko to mieści się w obudowie wielkości dużego długopisu. Cena: 699 zł.

Zostań teleokularnikiem

PLM-A35 Glasstron to podręczny "telewizor" w kształcie okularów, który niedawno wprowadziła do sprzedaży firma Sony. Urządzenie wyposażone jest w dwa wyświetlacze LCD o rozdzielczości 180 000 pikseli każde, umieszczone tuż przed oczami użytkownika. Mimo iż przekątna ekraników wynosi zaledwie 1.5 cm, widz ma wrażenie, że patrzy na ekran o przekątnej 55 cali z odległości mniej więcej 2 m. Teleokulary zaopatrzone są w stereofoniczne słuchawki wkładane do uszu. Urządzenie można podłączyć do dowolnego źródła sygnału wideo: telewizora, kamery lub odtwarzacza DVD. Cena: około 4000 zł.

Nowa rasa psa

Wykorzystując popularność stworzonego w zeszłym roku przez firmę Sony pieska Aibo, Tiger Electronics - producent Furby - wyprodukował jego tańszy odpowiednik. Poo-Chi, bo tak się nazywa krewniak Aibo, jest wyjątkowo miłym i towarzyskim stworzeniem. Potrafi naśladować prawdziwe psy: szczeka, reaguje na podstawowe komendy, merda ogonem, rusza uszkami oraz mordką, no i oczywiście nawiązuje kontakt ze swoim opiekunem oraz innymi pieskami swojej rasy. W odróżnieniu od prawdziwych psów Poo-Chi zna kilka piosenek, które śpiewa w przypływie dobrego nastroju. Dzięki specjalnym czujnikom reaguje na światło, dźwięk i dotyk. Cena: 120-150 zł.