Twoja wyszukiwarka

DB
SYGNAŁY - W MEZOPOTAMSKIEJ BUDOWLI
Wiedza i Życie nr 2/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2001

W Tell Arbid (północno-wschodnia Syria) polscy archeolodzy odsłaniają kolejne fragmenty rozległej mezopotamskiej budowli sprzed 4.5 tys. lat.

Budynek z cegły mułowej mierzył co najmniej 15x15 m i pełnił nieznane dotąd funkcje. Budowla została ostatecznie opuszczona w samym końcu III tysiąclecia p.n.e. W początkach następnego tysiąclecia jej ruiny pokrył śmietnik.

W warstwach popiołu kilkumetrowej grubości znaleziono liczne groby dzieci z pierwszej połowy II tysiąclecia p.n.e. (okres tzw. ceramiki Chabur), niektóre bardzo bogato wyposażone; odkryto m.in. paciorki karneolu i agatów, brązowe bransolety, szpile i kolczyki.

Wśród znalezisk z ubiegłorocznej kampanii niezwykle interesująca jest kolekcja bulli czyli bryłek niewypalanej gliny z odciskami pieczęci cylindrycznych, na których widać sceny i postacie z mitologii mezopotamskiej - a także jedna z najstarszych na świecie kostka do gry, przypominająca współczesne kostki.

Polsko-syryjska misja archeologiczna z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW kierowana jest przez prof. Piotra Bielińskiego.