Twoja wyszukiwarka

JERZY LIWIŃSKI
SYGNAŁY - LATAJĄCY EKOLOG
Wiedza i Życie nr 2/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 2/2001

Polscy inżynierowie stworzyli samolot spełniający wysokie wymagania NATO.

PZL M28B Bryza to specjalna, morska wersja samolotu M-28, produkowanego przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu. Jest on przeznaczony do ochrony wód przybrzeżnych oraz wykonywania misji rozpoznawczych. Samolot jest wyposażony w układ obserwacji i nadzoru morskiego oraz system dowodzenia i kontroli. Podstawową część układu stanowi wielokanałowy radar ARS-400, którego antena umieszczona jest w charakterystycznej osłonie na spodzie kadłuba maszyny.

Bryza dysponuje możliwościami wykrywania obiektów na morzu, tworzenia cyfrowej mapy terenu, rejestrowania warunków pogodowych oraz wykrywania zagrożeń ekologicznych w danym akwenie.

Radar, opracowany przez Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, ma maksymalny zasięg ok. 160 km. W zależności od wielkości obiektu i warunków na morzu urządzenie jest w stanie wykryć: mały kuter rybacki z odległości 40 km, statek handlowy z odległości 120-140 km, natomiast zarys linii brzegowej widać na monitorze już z odległości ok. 140 km. Na ekranie może być śledzonych do 100 celów, w tym pojedyncze, wytypowane przez operatora. Mają one "pełną dokumentację" tzn. prędkość, kurs i współrzędne.

Możliwości rozpoznania radaru pozwalają na efektywną kontrolę polskiej strefy ekonomicznej, zwłaszcza w zakresie ochrony rybołówstwa, zwalczania przemytu oraz wykrywania zanieczyszczeń na powierzchni morza. W przypadku tego typu zagrożeń załoga samolotu w czasie rzeczywistym może przesłać do stanowiska dowodzenia stosowne meldunki oraz udokumentować je fotograficznie.

Bryza może być także używana do poszukiwania rozbitków oraz uczestniczenia w akcjach ratowniczych na morzu. Konstrukcja samolotu pozwala na wyrzucanie w czasie lotu sześcioosobowych tratw ratunkowych nad miejscem katastrofy.

W 1999 roku samolot uczestniczył w manewrach morskich NATO u wybrzeży Norwegii. W bardzo trudnych warunkach Bryza dowiodła swoich zalet i została włączona do Sił Reagowania NATO. Obecnie w barwach polskiego lotnictwa morskiego lata 5 samolotów tego typu, ale ich liczba docelowo ma zwiększyć się do 8 sztuk.