Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - INTELIGENTNA ODZIEŻ
Wiedza i Życie nr 3/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2001

Nie szata zdobi człowieka..., ale czy może za niego myśleć?

Kilka miesięcy temu sensacją była nafaszerowana elektroniką kurtka przygotowana przez firmy Levi-Strauss i Philips. Znajdował się w niej wbudowany telefon komórkowy, odtwarzacz muzyki i kilka innych tego typu urządzeń. Nad podobną odzieżą, tyle że niepomiernie bardziej skomplikowaną, pracują specjaliści z brukselskiej firmy Starlab.

Nowoczesne, "inteligentne" ubrania sportowe tej firmy mają m.in. ułatwiać trening. Obudowany licznymi czujnikami dres będzie mierzył ciśnienie krwi i tętno, odtwarzał podkład muzyczny (motywujący do zwiększenia wysiłku albo skłaniający do zwolnienia tempa), a wyniki wszystkich badań będzie na bieżąco wysyłał do centrum komputerowego w klubie sportowym. Z kolei "inteligentne" garnitury mają np. ostrzegać, że zapomniało się kluczy albo że ktoś wyciąga portfel z kieszeni bez wiedzy właściciela. Będą też mogły odczytywać pocztę elektroniczną i odbierać połączenia z telefonu komórkowego, a także automatycznie robić zdjęcia miejsc, w których przebywamy w określonej porze.

Choć wszystkie te pomysły brzmią dzisiaj jak science fiction, firma Starlab ma poważnych sponsorów (m.in. NASA i Komisję Europejską), a w grudniu ubiegłego roku zaprezentowała prototyp koszulki opracowanej w nowej technologii. Już za pięć lat podobne produkty mają trafić do sprzedaży.