Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - METEORYTY CZY PRÓBY NUKLEARNE?
Wiedza i Życie nr 3/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2001

Naukowcy sugerują, że wybuchy meteorytów mogą zakłócać pracę systemu wykrywającego próby jądrowe.

W ziemskiej atmosferze eksploduje średnio jeden meteoryt tygodniowo. Większość z tych zdarzeń pozostaje nie zauważona, ponieważ do wybuchu dochodzi na dużych wysokościach. Część eksplozji ma jednak miejsce bliżej powierzchni Ziemi. Towarzyszy im wówczas jasny błysk, czasem także głośny huk. Badacze z Holandii ogłosili właśnie, że takie meteoryty wysyłają także falę dźwiękową o bardzo niskiej częstotliwości (infradźwięki). Mogą ją zarejestrować tzw. mikrobarometry niezwykle czułe instrumenty mierzące ciśnienie powietrza.

Kłopot w tym, że takie urządzenia miały służyć do monitorowania, czy przestrzegany jest międzynarodowy traktat o zakazie prób jądrowych. Podziemne eksplozje mogą być rejestrowane przez sejsmografy wykrywające trzęsienia ziemi.

Testy nuklearne w atmosferze wytwarzają falę infradźwiękową, którą miała wykrywać tworzona właśnie sieć 60 mikrobarometrów rozmieszczonych na całym świecie. Wyniki ostatniej publikacji zmuszą zapewne projektantów systemu do jego modyfikacji, by uniknąć pomyłek. Meteoryt, który wybuchł w listopadzie 1999 roku 20 km nad Niemcami, wywołał np. identyczny efekt jak mniejsze próby jądrowe przeprowadzane w Pakistanie w 1998 roku. Eksplozja ta miała siłę równą wybuchowi 15 tys. t trotylu.

Geophysical Research Letters t. 28 nr 1/2001