Twoja wyszukiwarka

JERZY LIWIŃSKI
SYGNAŁY - PREMIERA LOARY
Wiedza i Życie nr 3/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2001

Pod koniec ubiegłego roku zaprezentowano nowy polski przeciwlotniczy zestaw artyleryjski LOARA. Wcześniej informacje o nim otaczane były ścisłą tajemnicą.

Prace badawcze, obejmujące opracowanie mobilnego zestawu w wersjach artyleryjskiej i rakietowej, finansowane były ze środków budżetu państwa, w ramach Strategicznych Programów Rządowych (SPR). Zostały one rozpoczęte w 1994 roku, a ich głównym wykonawcą-koordynatorem było Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej RADWAR, przy współudziale wielu zakładów polskiego przemysłu obronnego.

Zestaw artyleryjski LOARA przeznaczony jest do zwalczania celów powietrznych (samoloty, śmigłowce, rakiety skrzydlate, samoloty bezpilotowe), działających na małych i średnich wysokościach. Zasadniczy moduł 45-tonowego zestawu stanowi opancerzona wieża zamontowana na zmodernizowanym podwoziu czołgu T-72. Dwie armaty przeciwlotnicze kalibru 35 mm zapewniają skuteczne niszczenie obiektów na odległość do 4000 m. Planowana wersja rakietowa ma być uzbrojona w 6-8 wyrzutni pocisków rakietowych i przeznaczona będzie do zwalczania celów w odległości do 15 km oraz wysokości do 7 km.

Wstępne wykrycie celu zapewnia radar o wysokiej odporności na zakłócenia, z wbudowanym systemem identyfikacji IFF "swój-obcy". Do wykrycia i wskazania celów służy zintegrowany system obserwacyjno-celowniczy (na zdjęciu). LOARA może także otrzymywać namiary celów z zewnątrz, od zautomatyzowanych systemów dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Trzyosobowa załoga pojazdu dysponuje nowoczesnymi systemami analizy i przetwarzania danych. Wszystkie systemy wykrywania i wskazywania celów mogą pracować podczas ruchu pojazdu. Do komputera LOARY podłączony jest również system nawigacyjny korygowany satelitarnie oraz system stabilizacji - podający stałe położenie wozu i wieży wobec poszczególnych osi. Integracja wszystkich urządzeń wykrywania i wskazywania celów, w połączeniu z bardzo szybkim komputerem i niezwykle sprawnymi układami naprowadzania wieży i armat sprawiają, iż od momentu wykrycia celu do jego zniszczenia upływa do 10 sekund.

Obecnie prototyp LOARY czekają próby kwalifikacyjne na poligonach. Ocenia się, że po ich zakończeniu można będzie uruchomić produkcję seryjną w ciągu trzech lat. Liczba produkowanych zestawów będzie jednak uwarunkowana możliwościami finansowymi wojska, gdyż jego cenę szacuje się na kilkanaście milionów dolarów. Z chwilą wejścia w skład uzbrojenia polskiego wojska LOARA będzie należeć do najnowocześniejszych zestawów przeciwlotniczych na świecie. Stanie się także ogromną szansą eksportową dla polskiego przemysłu obronnego.