Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SYGNAŁY - CORAZ BLIŻEJ SZCZEPIONKI
Wiedza i Życie nr 3/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 3/2001

Zapowiadana od półtora roku szczepionka na Alzheimera pomyślnie przebrnęła przez kolejny etap badań.

W połowie roku 1999 Dale Schenk z firmy farmaceutycznej Elan poinformował o opracowaniu szczepionki, która może powstrzymać tworzenie się złogów beta-amyloidu w mózgu osób cierpiących na chorobę Alzheimera [patrz: "Sygnały" WiŻ nr 10/1999]. Choć badania przeprowadził na genetycznie zmienionych myszach, to rozbudziły one nadzieje na opracowanie skutecznej broni w walce z chorobą ludzką. Wtedy nie dały jednak odpowiedzi na fundamentalne pytanie czy wraz z likwidacją złogów amyloidu w mózgu znikają objawy choroby, takie jak całkowita utrata pamięci i rozpad osobowości.

Badania przeprowadzone ostatnio przez trzy nie związane ze sobą zespoły dają podstawy do optymizmu. Okazuje się, że dobrze opracowany model zwierzęcy tej choroby umożliwia sprawdzenie efektów proponowanego leczenia, dotyczących zarówno uszkodzenia tkanki mózgowej, jak i zmian w zachowaniu. Badacze potwierdzili wcześniejsze obserwacje, że szczepionka powstrzymuje formowanie się złogów. Udowodnili ponadto, że towarzyszy temu widoczna poprawa zdolności uczenia się i zapamiętywania. Zaszczepione myszy nie miały kłopotu z odnalezieniem skomplikowanej drogi do platformy umieszczonej pod wodą.

W roku 1999 Dale Schenk zapowiadał szybkie rozpoczęcie badań na ludziach. I rzeczywiście, w ubiegłym roku wykonano wstępne testy, które wykazały, że proponowana szczepionka jest bezpieczna. Pod koniec tego roku spodziewane są pierwsze wyniki, które odpowiedzą na pytanie, czy pomaga ona w utrzymaniu normalnych funkcji mózgu.

Nature nr 6814/2000