Twoja wyszukiwarka

KRZYSZTOF SZYMBORSKI
SYGNAŁY - Z PRZYMRUŻENIEM OKA
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Gdy je biedak rosół z kury...

...pewnie chory on lub ona. To stare, ulubione porzekadło mojego Taty zyskało naukowe potwierdzenie. Dr Stephen Rennard z Centrum Medycznego University of Nebraska poddał analizie rosół przyrządzony według przepisu babci jego żony i odkrył, że zawierał kilka substancji pobudzających ludzki system immunologiczny. Widocznie kura była zdrowa.

Muzyczna demencja

Zespół włoskich uczonych, badających osoby starsze cierpiące na zanik pamięci, opublikował w czasopiśmie Neurology swoje odkrycie, że wraz z postępującą czołowo-skroniową demencją zmieniał się także gust muzyczny. W szczególności, pewien 68-letni prawnik, u którego zaobserwowano postępującą apatię, pogorszenie trafności ocen i sprawności werbalnej, wkrótce po postawieniu diagnozy zaczął z upodobaniem słuchać godzinami głośnej włoskiej muzyki popularnej. Inna 73-letnia kobieta, która poprzednio nie przejawiała zainteresowania muzyką, zaczęła podzielać muzyczne zainteresowania swojej 11-letniej wnuczki. Może disco-polo stanie się przydatnym instrumentem diagnostycznym dla geriatrów...

Bliżej ludu

Australijscy lingwiści ogłosili wyniki badań, które wprawiły w zakłopotanie brytyjską rodzinę królewską. Przeanalizowali oni pod kątem dykcji wszystkie istniejące nagrania życzeń świątecznych składanych narodowi przez królową i odkryli, że w miarę upływu lat jej akcent stawał się coraz mniej arystokratyczny i przybierał znamiona plebejskości. Nie wszyscy jednak poddani poczuli się zażenowani - dziennikarz pisma Independent stwierdził na przykład, że odkrycie to dowodzi, iż przez wszystkie te lata królowa słuchała jednak głosu ludu.

Nauka w służbie narodu

Jak doniósł New Scientist, agenci wschodnioniemieckiej tajnej policji Stasi ułatwiali sobie zadanie inwigilacji podejrzanych osobników, używając substancji promieniotwórczych w spreju, którym obficie spryskiwali ich ubrania. A potem wystarczył tylko kieszonkowy licznik Geigera (także rodzimy wynalazek).

Kobiety lubią barytony

Jak odkryła dr Sarah Collins, członkini Grupy Badawczej Ekologii Behawioralnej w Nottingham University, mężczyźni, których głos zawiera wiele bliskich sobie tonów harmonicznych o niskiej częstotliwości, oceniani są przez kobiety jako bardziej atrakcyjni, starsi, więksi, a także obdarzeni bardziej owłosionymi klatkami piersiowymi i lepiej rozwiniętą muskulaturą. W rzeczywistości - twierdzi ona - nie ma żadnej korelacji pomiędzy brzmieniem męskiego głosu a owłosieniem ciała.

Dar kosmitów

Członkowie kanadyjskiego kultu, nazywający siebie "Raelian Movement", ogłosili, że otrzymali około pół miliona dolarów od pewnego amerykańskiego małżeństwa. Te pieniądze przeznaczą na przywrócenie do życia, poprzez klonowanie, zmarłej niedawno 10-miesięcznej córki owych Amerykanów. Raelianie wierzą, że sami są klonami wyprodukowanymi przez kosmitów, toteż w 1997 roku założyli firmę o nazwie Clonaid, która ma podjąć się tego zadania. Być może nie obejdzie się znów bez pomocy przybyszów z kosmosu.

Bodajbyś kamienie łupał...

Okazuje się, że praca w kamieniołomach, przynajmniej w zamierzchłej przeszłości, niekoniecznie była karą. Badania przeprowadzone przez archeologów z uniwersytetów w Exeter i Leicester w starożytnych egipskich kamieniołomach z początków naszej ery ujawniły, że zatrudnieni robotnicy korzystali z urozmaiconej i pożywnej diety. Udało się zidentyfikować resztki pszennego pieczywa, soczewicy, cebuli, czosnku, oślego mięsa i ryb, a także czerwonego wina. To podstawowe menu wzbogacone było przez orzechy laskowe, migdały, winogrona, melony, czarny pieprz oraz bakłażany. Poddajemy tę listę pod rozwagę władzom więziennictwa.

Najstarszy kwiat

Genetycy roślin z University of Pennsylvania, pracujący pod kierunkiem prof. Claude'a dePamphilis, podjęli badania mające na celu ustalenie, jak wyglądały pierwsze kwiaty, które pojawiły się na Ziemi w epoce dinozaurów, mniej więcej 140 mln lat temu. Porównując DNA rozmaitych dziś żyjących roślin kwiatowych, doszli do wniosku, że najbardziej archaiczny jest gatunek zwany Amborella trichopoda, nieduży krzak występujący w naturze jedynie na wyspie Nowa Kaledonia na południowym Pacyfiku. Jednak niewiele ustępuje mu wiekiem popularna lilia wodna.

Stereotyp matematyka

Badania opinii 12-letnich uczniów z siedmiu krajów, które przeprowadzili naukowcy z brytyjskiego Plymouth University, mogą wprawić w melancholię nauczycieli matematyki. Zdaniem uczniów są to ludzie pozbawieni przyjaciół, żyjący samotnie, zwykle wyłysiali, niemodnie ubrani i o czołach pokrytych zmarszczkami z powodu nadmiernego wysiłku umysłowego. Na szczęście i oni mają swe ulubione rozrywki - na przykład rozwiązywanie w wolnych chwilach równań kwadratowych.

Tajemnica swędzenia odkryta

Doświadczenia na kotach przeprowadzane w Laboratorium Badania Bólu im. Atkinsona w Phoenix, w Arizonie doprowadziły do odkrycia nowego rodzaju neuronów, które specjalizują się w wytwarzaniu uczucia swędzenia. Jeszcze jedna zagadka dręcząca ludzkość została prawdopodobnie rozwikłana.

Czy Alpy się roztopią?

Jak donoszą badacze obserwujący zmiany temperatury gruntu na pokrytych wieczną zmarzliną obszarach Alp, w niektórych ich regionach wzrosła ona o 1-2°C w ostatnim stuleciu. Ponieważ wiele pięknych alpejskich szczytów to po prostu zamarznięta kupa kamieni, dalszy postęp "efektu cieplarnianego" może sprawić, że się zawalą.