Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - WJEŻDŻAMY NA NEOSTRADĘ?
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Nowa usługa TP SA dla internautów. Szybki dostęp do sieci, ale drogo!

Zamożniejsi mieszkańcy dużych miast zdążyli się oswoić z oferowanym przez Telekomunikację Polską SDI (tłumaczonym początkowo przez TP SA jako Szybki Dostęp do Internetu, zaś obecnie już tylko jako Stały Dostęp do Internetu...), a już owa usługa odchodzi - jak się wydaje - do lamusa. Na horyzoncie pojawiła się Neostrada.

Nowa usługa, która zapewni użytkownikowi szerokopasmowy (czytaj: szybki) dostęp do Internetu, powstała dzięki współpracy TP SA z firmą Siemens. Pierwszy tysiąc szybkich połączeń internetowych miał zostać uruchomiony do końca pierwszego kwartału 2001 roku. Neostrada będzie wykorzystywała specjalne modemy typu ADSL (Asynchronous Digital Subscriber Line - asynchroniczne cyfrowe łącze abonenckie) o przepustowości od 256 Kbps do 2 Mbps (w kierunku do klienta). W momencie pisania tej informacji, pod koniec lutego, w 10 centralach telefonicznych w Warszawie już zamontowano odpowiednie urządzenia. Neostrada jest znacznie wydajniejsza niż proponowany do niedawna SDI, ale niestety droższa. Dla użytkownika prywatnego do przyjęcia jest jedynie wersja najwolniejsza, z transferem 256 kilobitów na sekundę. Zafundowanie sobie tej przyjemności będzie kosztowało 100 zł za instalację i 300 zł za miesięczny abonament (nieograniczony dostęp do sieci). Za najwydajniejsze łącze, 2 Mbps, opłaty wyniosą odpowiednio: 700 zł instalacja i 1500 zł abonament. Użytkownik będzie mógł także otrzymać do dyspozycji - za dodatkową opłatą miesięczną - do 10 kont poczty elektronicznej, własny obszar powierzchni dyskowej na serwerze oraz własną nazwę domeny internetowej.

Według planów TP SA usługa SDI ma być dostępna "jeszcze przez jakiś czas w małych miastach" (jest to stwierdzenie o tyle ciekawe, że dotychczas SDI... nie było tam w ogóle), natomiast w dużych ośrodkach niepodzielnie zapanuje Neostrada. W końcu ubiegłego roku w skali całego kraju z SDI korzystało nieco poniżej 20 tys. osób.

Zainteresowanych odsyłamy do niedawno uruchomionej witryny internetowej www.neostrada.pl, gdzie znajdą wszelkie szczegóły oraz formularze zamówień..