Twoja wyszukiwarka

JERZY LIWIŃSKI
SYGNAŁY - ATOMOWY GENERAŁ
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Pierwszy europejski atomowy lotniskowiec - francuski "Charles de Gaulle" - rozpoczyna służbę na morzu.

Do niedawna Francja dysponowała dwoma starzejącymi się konwencjonalnymi lotniskowcami, używanymi ostatnio do operacji interwencyjnych na Morzu Śródziemnym i Adriatyku. Jednak jeszcze w 1987 roku rozpoczęto prace nad projektem nowego lotniskowca, przeznaczając na ten cel 20 mld franków (ok. 2.8 mld dolarów). Po czternastu latach budowy i odbyciu wielu prób służbę operacyjną we francuskiej Marynarce Wojennej rozpoczyna atomowy lotniskowiec "Charles de Gaulle".

Napęd okrętu stanowią 2 reaktory atomowe o mocy 83 tys. KM, które pozwalają na rozwinięcie prędkości 27 węzłów i zapewniają praktycznie nieograniczony zasięg. Podstawowym uzbrojeniem jednostki będzie lotnicza grupa bojowa licząca 35-40 maszyn, w której skład wejdą myśliwce bombardujące Super Etendard (w przyszłości Rafale-M), samoloty wczesnego rozpoznania i naprowadzania E-2 Hawkey oraz śmigłowce morskie. Samoloty będą uzbrojone w rakiety lotnicze różnych klas i typów, w tym rakiety z głowicami atomowymi.

Start samolotów z pokładu umożliwiają dwie 75-metrowe katapulty parowe, które w kilka sekund rozpędzają 15-20-tonowy samolot do prędkości 300 km/h. Natomiast lądowanie samolotu odbywa się na pasie o długości 195 metrów. W połowie tej odległości rozciągnięte są trzy liny, służące do wyhamowania maszyny. W znajdującym się pod pokładem hangarze o powierzchni 4600 m2 mieści się 20 samolotów, które na górny pokład startowy przewożone są dwiema windami.

Załoga lotniskowca składa się z 1950 ludzi, w tym ponad 500 osób to obsługa lotnicza. Istnieje także możliwość zaokrętowania w pomieszczeniach hangarowych dodatkowo 800 żołnierzy desantu. Dużą uwagę poświęcono warunkom bytowym załogi. Zbudowano "miasteczko", mieszczące się na kilku pokładach z pomieszczeniami mieszkalnymi, restauracyjnymi, sklepami oraz szpitalem dla 50 chorych i dwiema salami operacyjnymi. Ponadto na okręcie znajduje się centrum administracyjne z pocztą i posterunkiem żandarmerii. Dwie kuchnie mogą przygotować dziennie ponad 4 tys. posiłków, a jednorazowo zabierane 250 t żywności pozwala na żywienie załogi przez 45 dni.

Lotniskowiec "Charles de Gaulle" ma wyporność maksymalną 40 tys. t, długość 261 m, szerokość 64.4 m, a powierzchnia górnego pokładu lotniczego wynosi 12 tys. m2.