Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SYGNAŁY - PRZECHYTRZYĆ HIV
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Jak zapobiec rozwojowi AIDS mimo wniknięcia wirusa do organizmu?

HIV, jak każdy wirus, staje się niebezpieczny dopiero wtedy, kiedy uda mu się przedostać do wnętrza komórek zaatakowanego organizmu. Tam bowiem znajduje odpowiednie warunki, by się mnożyć. Bezpośredni atak na komórki układu odpornościowego człowieka (konkretnie - limfocyty T) umożliwia wirusowi białko gp41, znajdujące się na jego powierzchni. Kiedy HIV natknie się na poszukiwaną komórkę, białko "wystrzela" w jej kierunku coś w rodzaju harpuna, który na trwałe łączy otoczkę wirusa z błoną komórkową limfocytu.

Zespołowi amerykańskich naukowców z Whitehead Institute for Biomedical Research w Cambridge udało się zaprojektować substancję, która blokuje ten proces, co odbiera wirusowi szanse na połączenie z komórką. Choć już wcześniej znaleziono dwa podobnie działające związki jeden z nich jest już nawet na etapie prób klinicznych - to nowy, nazwany 5-helix, wydaje się o wiele bardziej efektywny. W każdym razie sugerują to badania przeprowadzone na hodowlach komórkowych i wiele wskazuje na to, że lekarstwo tak samo zachowa się w żywym organizmie.

Jeśli nadzieje się spełnią, podanie leku wkrótce po wniknięciu wirusa do organizmu uniemożliwi rozwój infekcji. Byłby to bardzo ważny krok w walce z AIDS. Ale naukowcy spodziewają się po 5-helix czegoś więcej. Być może uda się go wykorzystać do wytworzenia szczepionki. Choć na razie to tylko pomysł, wśród badaczy już pojawiły się głosy, że o podobnej strategii warto by pomyśleć także w przypadku innych niebezpiecznych wirusów, na przykład wirusa Ebola.

Science nr 5502/2001