Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - NAUKOWE BADANIA DUCHÓW?
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Niektórzy twierdzą, że to możliwe.

Peter Brugger, neurolog z uniwersytetu w Zurichu, interesuje się doppelgängerami - duchami, które według wierzeń ludowych są metafizycznymi klonami żyjących ludzi.

Brugger uważa, że taki duchowy bliźniak powstaje wskutek zupełnie prozaicznych zaburzeń pracy mózgu. Błędne działanie sieci neuronalnych w korze mózgowej prowadzi między innymi do powstawania zjawiska "fantomowych kończyn". Pacjent, któremu amputowano rękę lub nogę, ciągle czuje obecność brakującej kończyny, odruchowo chwyta przedmioty w nie istniejącą dłoń albo cierpi z powodu bólu w nodze, która dawno została obcięta przez chirurga. Podobna "awaria" mózgu może prowadzić do powstania doppelgängera, który jest dodatkową kopią nie tylko jednej kończyny, ale całego ciała.

Szwajcarski naukowiec chce przeprowadzić swoje badania w wirtualnej rzeczywistości. Ochotnicy uczestniczący w doświadczeniach założą okulary połączone z komputerem i kamerą wideo, a Brugger umieści w ich polu widzenia wirtualny klon, który będzie naśladował ich ruchy. Szwajcarzy wierzą, że w ten sposób uda się sprawdzić, które części mózgu ulegają pobudzeniu u ludzi spotykających duchy. Może zaburzenia pracy tych samych obwodów neuronalnych prowadzą do rozwoju schizofrenii i innych chorób psychicznych?

Science nr 5503/2001