Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 4/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 4/2001

Wyrafinowany odkurzacz

Firma Electrolux przedstawiła niedawno odkurzacz o nazwie Cyclone Power. Dzięki nowej technologii budowy zrezygnowano z zastosowania torby na wciągnięte śmieci: są one wyłapywane przez 2 filtry z gore-texu. W nowym odkurzaczu nie wymienia się filtrów, tylko co pewien czas trzeba je czyścić. Dzięki temu koszty eksploatacyjne są niskie. Według badań przedstawianych przez Electrolux powietrze, które po przefiltrowaniu wydostaje się na zewnątrz, jest czystsze niż w pomieszczeniu. Nowy odkurzacz jest również bardzo cichy (74 dB). Cena ok. 1300 zł.

Gawędząc przez komórkę

Firma Nokia zaprezentowała ostatnio telefon komórkowy o symbolu 3310. Nowa komórka należy do grupy tanich telefonów popularnych. Niech nikogo to jednak nie zmyli. Dzisiejsze tanie aparaty mają tyle samo funkcji, ile te najbardziej zaawansowane technologicznie jeszcze rok temu. Nokia 3310 dysponuje funkcją "czat", umożliwiającą prowadzenie dyskusji za pomocą wiadomości tekstowych w grupach dyskusyjnych podobnych do tych znanych z Internetu. Ma szablony służące do tworzenia standardowych wiadomości. Funkcja wielokrotnego wysyłania sprawia, że możemy przekazać wiadomość do wielu odbiorców. Komórka jest wyposażona w alarm wibracyjny oraz przeglądarkę WAP i kilkadziesiąt melodyjek. Działa w systemie GSM 900/1800. Aparat jest mały, cienki i waży tylko 133 g. Standardowa bateria NiMH starcza według producenta na 4.5 godziny rozmowy lub na 260 godzin czuwania. Wymienne obudowy Xpress-on do tego modelu są dostępne w sześciu różnych kolorach. Operatorzy sieci komórkowych ustalili cenę Nokii 3310 na ok. 50 zł. Poza promocją telefon kosztuje ok. 1000 zł.

Z muzyką na ręku

Zegarek MP3 firmy Casio to propozycja dla fanów muzyki z Internetu. Urządzenie jest niewielkie i waży zaledwie 70 g. Dzięki cyfrowemu sposobowi zapisu dźwięku nowe Casio pozwala zapomnieć o kłopotach z przeskakiwaniem ścieżek nawet podczas silnych wstrząsów. Zegarek jest również wodoodporny, co oznacza, że można uprawiać różne sporty bez zdejmowania go z ręki. Wbudowana pamięć umożliwia zachowanie ok. 30 minut muzyki o jakości dźwięku CD, ok. 44 minut muzyki o trochę gorszej jakości oraz 66 minut o jakości transmisji radiowej. Na tarczy zegarka wyświetlane są dane o odtwarzanym utworze jego tytuł i wykonawca. Wraz z zegarkiem-odtwarzaczem użytkownik dostaje program komputerowy umożliwiający kopiowanie plików MP3 za pomocą łącza USB. Naładowana bateria pozwala na odtwarzanie muzyki przez około 4 godziny, jej ładowanie trwa 10 minut. Cena 1800 zł.

Komputer w kieszeni

Psion Revo to nowa zabawka dla wielbicieli przenośnych minikomputerów typu "palm". Wyposażony jest w ciekłokrystaliczny ekran monochromatyczny o rozmiarze 480x160 pikseli oraz dużej ostrości i kontraście. Pamięć 8 MB, w jaką jest on standardowo wyposażony, wystarcza do obsługi zainstalowanych w palmtopie programów. Wśród nich znajdują się oczywiście: notatnik, agenda, baza adresów, arkusz kalkulacyjny oraz edytor tekstów i oprogramowanie do korzystania z Internetu i poczty e-mailowej. Palmtop wyposażono w modem działający z szybkością 56 kb/s oraz rysik, który służy nie tylko do uruchamiania programów, ale również odręcznego zapisywania krótkich notatek. Nowy Psion zaopatrzony jest w dużą, wygodną klawiaturę. Waży 200 g przy wielkości 157x79x17 mm. Cena w zależności od konfiguracji od 2100 zł.