Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ MIŚ
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 5/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2001

Głośniki na wycieczkę

Creative PlayDock PD200 to przenośne głośniki stworzone po to, aby zamienić popularny odtwarzacz plików mp3 Jukebox w miniwieżę. PlayDock, firmowany przez Creative - najbardziej znanego producenta komputerowych kart muzycznych, składa się z dwóch głównych głośników oraz tzw. subwoofera. Może być podłączony do sieci elektrycznej lub zasilany przez akumulatory zapewniające 10-godzinną pracę bez ładowania.

Niezbędnik biznesmena

Firma NEC zaprezentowała ostatnio miniprojektor MultiSync LT 150, który może okazać się świetnym rozwiązaniem dla wszystkich zabieganych menedżerów. Ma on masę jedynie 1.5 kg, a dzięki zastosowaniu technologii Vortex, otrzymywany obraz jest jaśniejszy i zawiera więcej szczegółów. Co ważniejsze, użytkownik, prowadząc prezentację, choćby w programie Power Point, nie musi zabierać ze sobą komputera. Materiały potrzebne do prezentacji można nagrać na specjalną kartę i odtworzyć bez udziału PC-ta. Cena nowego rzutnika jest wysoka, ale przecież tego typu sprzęt zazwyczaj kupują firmy.

Coś dla graczy

Dla wszystkich entuzjastów gier komputerowych firma Nintendo przygotowała najnowszy model przenośnej konsoli - Game Boy Advance. Premiera urządzenia, która odbyła się w Japonii pod koniec marca, okazała się ogromnym sukcesem. Już pierwszego dnia sprzedano ponad 650 tys. sztuk tej zabawki. W Europie Game Boy Advance zostanie zaprezentowany pod koniec czerwca, kilka dni po premierze amerykańskiej. Jednocześnie w sprzedaży pojawiło się 15 nowych gier (kolejnych 60 gier będzie dostępnych przed końcem roku). Game Boy Advance w stosunku do swojego poprzednika (Game Boy Color) jest wyposażony w znacznie większy i lepszy wyświetlacz. Uzyskana jakość obrazu jest porównywalna z tym, co ma do dyspozycji gracz używający 32 lub 64 bit konsoli i 27-calowego telewizora. Dwa dodatkowe przyciski pozwalają na konfigurację gry i wybór różnych jej opcji. Tak jak w poprzednim modelu, dzięki połączeniu konsol specjalnym kablem, w jednej grze mogą brać udział nawet 4 osoby.

Dwa w jednym

Jeszcze kilka lat temu telewizor połączony z odtwarzaczem wideo był nie lada ciekawostką. Dzisiaj firma Thomson wprowadziła na rynek telewizor Combo, zaopatrzony w odtwarzacz płyt DVD. W najtańszej wersji, 24-calowej, Thomson Combo jest wyposażony w: zupełnie płaski, panoramiczny (format obrazu 16:9) kineskop BlackDiva, dwa głośniki o mocy 20 W, odtwarzające dźwięk w systemie stereo Nicam, telegazetę z pamięcią 6 stron oraz 2 eurozłącza. Nowy Thomson może odbierać 99 programów. Zarówno funkcje telewizora, jak i DVD są wyświetlane na ekranie w języku polskim. Dodatkowo można korzystać ze słownika-pomocy.

Kamera jak ptak

ToUcam to seria kamer komputerowych produkowanych przez firmę Philips. Najnowszy model PCVC750K, który już niedługo będzie dostępny w Polsce, poza nagraniem pliku wideo lub zrobieniem zdjęcia, potrafi także skanować. Dołączony do kamery program może przetworzyć zeskanowany dokument w plik tekstowy. Kamera zapewnia znakomitą jakość obrazu dzięki wykonywaniu 60 klatek na sekundę, w przypadku robienia zdjęć maksymalna rozdzielczość wynosi 1024x768 pikseli. Dodatkowym elementem wyposażenia kamery jest wbudowany mikrofon, dzięki któremu zapis można włączyć głosem.