Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
INTERNET - PODGLĄDANIE NA ODLEGŁOŚĆ
Wiedza i Życie nr 5/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2001

Ogromną karierę robią ostatnio nadawane przez różne stacje telewizyjne tzw. "reality shows", czyli - w gruncie rzeczy - podglądanie "rzeczywistego" życia (użyłem cudzysłowu, w telewizji bowiem pokazywane są wydarzenia prawdziwe, ale przez samą telewizję zaaranżowane i w jej wyborze, czyli wstępnie ocenzurowane). Dla rasowego internauty to nic nowego.

Główny portal dla kamer sieciowych

Od czasu skonstruowania kamery wideo przekazującej do sieci obraz, szczególnie zaś od momentu, gdy taka kamera stała się tania, w Internecie można oglądać prawie wszystko, o czym się zamarzy. A tak na marginesie: "reality shows" próbowano robić w telewizji w USA już ponad 30 lat temu, ale wówczas nie zdobyły tak niesłychanej popularności jak obecnie...

To jest właśnie obraz maszyny do zaparzania kawy

Dziś zatem o kilku pod tym względem ciekawych miejscach w sieci - proszę mi z góry wybaczyć, że nie będzie mowy o kamerach obserwujących czyjeś życie prywatne. Jest tego w Internecie pełno i spragnieni takich "sensacji" znajdą je z łatwością, choćby za pośrednictwem świetnego, wyspecjalizowanego portalu www.earthcam.com. Mnie oglądanie cudzej łazienki czy nawet sypialni albo łóżeczka świeżo narodzonego potomka - serdecznie nudzi. Choć przyznaję, że np. ustawienie kamery w jakiejś firmie programistycznej, tak by z pewnej odległości pokazywała... maszynę do zaparzania kawy, nie jest pomysłem propagandowo złym: każdy może się przekonać, że tam praca wre "na okrągło". Ale i na to w gruncie rzeczy można jedynie życzliwie rzucić okiem.

Najlepsze witryny końca wieku

Z kolei "czat" z udziałem ponętnej panienki precyzyjnie określającej swoje najrozmaitsze - zgoła nienaukowe - możliwości czy upodobania jest w istocie zajrzeniem do swego rodzaju wirtualnej agencji towarzyskiej. Ale nie ma co ukrywać, i to się w sieci bez większego trudu znajdzie.

AntCam: obrazki z życia mrowiska

Jeśli jednak jesteśmy przy Eartham.com, to jego zwiedzanie radzę zacząć od strony "25 Most Interesting Webcams 2000", czyli wyboru najciekawszych kamer sieciowych minionego roku. Znalazłem tam na przykład takie "niby nic" kamerę pokazującą po prostu nowojorski Times Square. Daje ona możliwość oglądania obrazu panoramicznego i zdalnego nim sterowania. To niesamowite wrażenie, gdy przebywa się w Warszawie, a widzi zupełnie nieświadomych sytuacji przechodniów w Nowym Jorku!

Obraz z bieguna południowego; tam też jest kamera

Zresztą możliwość odbycia wirtualnej podróży do Afryki Południowej, Sankt Petersburga czy Londynu bez opuszczania własnego fotela też jest fascynująca, choćby i obraz "na żywo" nie był akurat szczególnie sensacyjny. Warto zaś dodać, że przyzwoicie zorganizowane stanowisko kamery sieciowej zapewni internaucie z reguły możliwość korzystania z archiwum obrazów, gdzie przechowuje się widoczki szczególnie piękne lub zabawne.

Niektórzy transmitują do sieci... obraz własnej kuchni

Kamery sieciowe wkraczają obecnie w wiek dojrzały. Przestały być już tylko dziwowiskiem i wątpliwą atrakcją dla podglądaczy. W sieci jest już sporo kamer naukowych (głównie pokazujących w celach promocyjnych widoki wnętrz wybranych laboratoriów uczelnianych), niektóre z nich pozwalają zaś obserwatorowi na zdalne uczestniczenie w eksperymentach, często zgoła niezwykłych. Wspomnę tu tylko o podpatrywaniu życia społeczności mrówek czy o obserwacji tarczy Słońca i jego aktywności. Muszę także (z sympatią, ale i z pewnym współczuciem, ktoś bowiem poniósł koszta bez sensu) odnotować kamerę obserwującą non stop niebo w poszukiwaniu... UFO.

Główna strona Korkonetu z planem Warszawy

Dużo też jest w sieci kamer nadzorujących ruch drogowy. Z satysfakcją wspomnę polski wortal o niezbyt może pięknej językowo nazwie Korkonet (bardzo nie podobają mi się zbitki polskich słów z angielskimi; choć muszę przyznać, że "Korkosieć" byłaby jeszcze gorsza...), ale za to wysoce przydatny; przede wszystkim dla mieszkańców stolicy, choć nie tylko. Dzięki stale rozbudowywanemu systemowi kamer można w każdej chwili sprawdzić sytuację drogową w newralgicznych punktach Warszawy, ale również skorzystać z interakcyjnego planu miasta, rozkładu jazdy komunikacji miejskiej i kolejowej. Znajdziemy tu wreszcie odnośniki do informacji o aktualnej sytuacji na drogach krajowych. W dodatku wszystko podane jest w logicznym układzie i w bardzo przyzwoitej, spokojnej i funkcjonalnej oprawie graficznej.

Jedna z kamer Korkonetu: ruch drogowy w Warszawie

Nie mam wątpliwości, że przed kamerami sieciowymi jest wielka przyszłość. Nie umiemy sobie jeszcze wyobrazić wszystkich zastosowań tego prostego urządzenia (choć dość oczywiste wydaje się jego użycie w systemie edukacyjnym, np. w działalności różnego typu zdalnie dostępnych tzw. uczelni otwartych), ale gdy niebawem jakość oferowanego przez nie obrazu stanie się porównywalna z jakością telewizji, wówczas... ho, ho! Może zafundujemy sobie po własnej niezależnej sieciowej stacji telewizyjnej?

Rosyjski wortal

195.239.132.80/cam/index.htm

Ten, kto zna piękny język rosyjski choćby na poziomie umiejętności odczytywania "bukw", znajdzie tu interesujący wortal. Nie jest to profesjonalny Earthcam, ale warto zajrzeć.

Kosmiczna pogoda

www.sec.noaa.gov/SWN

przenosi nas w miejsce, skąd możemy obejrzeć zdjęcia z kamer kosmicznych - także odczytać rozmaite dane o aktualnej "kosmicznej pogodzie". Polecamy nie tylko miłośnikom astronomii!

Dla miłośników wielkiej sztuki

www.nart.com/magazine/en/webcams.html

Witryna jest częścią wspaniałej francuskiej witryny NART, poświęconej sztuce. Zgodnie z dobrym obyczajem strona główna daje użytkownikowi wybór między językiem Corneille'a a mową Byrona.

Spójrz na naszą starą Ziemię...

www.fourmilab.ch/earthview

Ta witryna nie należy właściwie do tych, w których można obejrzeć obrazy z jakiejś kamery. Zastosowano tu inną technikę: obraz "na żywo" naszej planety jest generowany graficznie na podstawie bieżących pomiarów satelitarnych.