Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - GENY LECZĄ CUKRZYCĘ
Wiedza i Życie nr 5/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2001

Czy terapia genowa sprawi, że strzykawki z insuliną pójdą w zapomnienie?

Cukrzyca typu I jest wynikiem zniszczenia komórek trzustki, które wydzielają insulinę - hormon kontrolujący spalanie cukrów w organizmie. Pacjenci chorzy na ten typ cukrzycy muszą przez całe życie kilka razy dziennie wstrzykiwać sobie brakujący hormon i stosować ścisłą dietę, żeby uniknąć ciężkich powikłań. Czy cukrzycę można wyleczyć za pomocą terapii genowej? Wygląda na to, że tak.

Naukowcy stworzyli ostatnio sztuczną insulinę (SIA) o budowie prostszej niż naturalny hormon, a następnie wprowadzili gen kodujący SIA do wątroby szczurów i myszy chorych na cukrzycę. Zwierzęta poddane takiej terapii genowej wyzdrowiały poziom glukozy w ich krwi wrócił do prawidłowych wartości i nie przekroczył normy przez pięć miesięcy od chwili wszczepienia leczniczego genu. Terapia nie była związana z żadnymi niekorzystnymi efektami ubocznymi.

Na razie nie wiadomo, czy podobna metoda leczenia będzie skuteczna u ludzi - nikt nie sprawdził, jak organizm człowieka zareaguje na podanie sztucznej insuliny - ale doświadczenie przeprowadzone przez naukowców z Korei i Kanady jest źródłem nadziei dla milionów chorych na cukrzycę.

Nature nr 6811/2001