Twoja wyszukiwarka

DOROTA MIKOS
SYGNAŁY - PUŁAPKA SIĘ ROZTAPIA
Wiedza i Życie nr 5/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 5/2001

Lód glebowy obszarów arktycznych a efekt cieplarniany.

Globalne ocieplenie może się nasilić wskutek uwalniania się gazów szklarniowych uwięzionych przez tysiące lat w pokładach wiecznej zmarzliny w regionach subpolarnych i polarnych - podali przewodniczący UNEP (United Nations Environment Program).

Pod wpływem wzrostu temperatury powietrza zamarznięta dotąd gleba zamienia się w półpłynną, błotnistą substancję, a znajdujące się poniżej gazy uwalniane są do atmosfery. Wieczną zmarzliną jest pokryte prawie 20% powierzchni lądów, z czego większość znajduje się w Arktyce. Gleba na tych obszarach, dzięki swojej nieprzepuszczalności, stanowi pułapkę dla gazów szklarniowych, takich jak dwutlenek węgla i metan. Z badań prowadzonych przez ekspertów wynika, że przy wzroście temperatury zmarzliny od -5°C do -1°C jej zdolność do zatrzymywania gazów zmniejsza się co najmniej o 70%. Jednocześnie szacuje się, że wskutek globalnego ocieplenia za 100 lat Ziemia będzie cieplejsza średnio o 5.8°C.

Skutki topnienia zmarzliny nie są jeszcze w pełni znane, dlatego wciąż prowadzi się badania w tym zakresie. Obejmują one także wpływ rozmarzania gleby na stan bezpieczeństwa dróg i budynków w regionach polarnych Rosji, Kanady, Norwegii, Grenlandii. Spotkanie specjalistów zajmujących się tymi zagadnieniami ma odbyć się w czerwcu br. w Finlandii.