Twoja wyszukiwarka

BARBARA PRATZER
SYGNAŁY - NAPRAWIANIE SERCA
Wiedza i Życie nr 6/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/2001

Serce naprawi się samo, jeśli dostarczyć mu trochę komórek macierzystych.

Po sukcesie francuskich uczonych, którzy wstrzyknęli do serca uszkodzonego wskutek zawału komórki mięśniowe z uda pacjenta, uzyskując znaczną poprawę pracy całego narządu, pojawił się pomysł na nową terapię. Jego autorami są uczeni z amerykańskich National Institutes of Health, a w roli głównej występują komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego, bardzo chętnie wykorzystywane w badaniu mechanizmów różnicowania się komórek.

Tym razem pomysł był bardzo prosty, za to efekty niezwykłe. Komórki macierzyste zostały wstrzyknięte bezpośrednio do uszkodzonego przez zawał mięśnia sercowego myszy i już po 9 dniach zdołały zregenerować znaczną część zniszczonej tkanki! Wprawdzie te rewelacyjne wyniki zaobserwowano tylko u 12 spośród 30 myszy, ale wszystko wskazuje na to, że zadecydowały o tym trudności czysto techniczne.

Na razie nie wiadomo, czy podobną procedurę można będzie zastosować u ludzi. A jest o co walczyć - blizna powstająca w mięśniu sercowym po zawale, zwłaszcza rozległym lub wielokrotnym, zakłóca pracę całego narządu i nierzadko staje się przyczyną śmierci pacjenta już po przetrwaniu ostrej fazy choroby.

Nature nr 6829/2001