Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
ASTRONOTKI
Wiedza i Życie nr 6/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 6/2001

Bliżej Almy.

Na początku kwietnia przedstawiciele Europy, Japonii, Kanady i USA podpisali deklarację, w której wyrazili wolę zbudowania i utrzymywania w ruchu olbrzymiego zestawu radioteleskopów przeznaczonych do obserwacji na falach milimetrowych i submilimetrowych. Zestaw, który nosi nazwę Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (w skrócie ALMA), będzie zlokalizowany na skraju pustyni Atacama w Andach chilijskich, na wysokości ok. 5000 m n.p.m. Utworzą go 64 teleskopy o średnicy 12 m, rozstawione na obszarze o średnicy 14 km. Jego głównym zadaniem ma być obserwowanie procesów formowania się gwiazd i galaktyk.

Astrobiologia en vogue.

Powstały zaledwie cztery lata temu Instytut Astrobiologii NASA (NAI) rozwija się w tempie, jakiego mogłaby pozazdrościć niejedna firma internetowa. Główna kwatera NAI mieści się w Mountain View (Kalifornia), ale poszczególne zespoły badawcze są rozrzucone po wielu instytucjach naukowych na całym obszarze USA, a nawet poza nim. W pierwszym kwartale bieżącego roku do NAI dołączyły cztery nowe zespoły, dzięki czemu ich łączna liczba wzrosła do siedemnastu. Szefem NAI jest laureat Nagrody Nobla z 1976 roku, biochemik Baruch Blumberg.

Galileo - ciąg dalszy.

Niezmordowana sonda Galileo już szósty rok okrąża Jowisza, przesyłając fascynujące zdjęcia tej olbrzymiej planety i jej księżyców. Niezwykłe powodzenie misji Galileo skłoniło NASA do jej przedłużenia aż do sierpnia 2003 roku. Planowane są dalsze przeloty obok księżyców Jowisza (m.in. 123 km nad powierzchnią Callisto i 500 km nad powierzchnią Amaltei) oraz badania jowiszowej magnetosfery.

Kometą w aminokwasy.

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Jennifer Blank z University of California (Berkeley) badał zachowanie aminokwasów w warunkach symulowanego uderzenia komety w Ziemię. Stwierdzono, że podróżujące na komecie aminokwasy nie tylko "przeżywają" katastrofę, lecz w jej następstwie łączą się w pierwociny białek (peptydy). Niewykluczone więc, że istniejemy dzięki komecie, która kilka miliardów lat temu nie tylko doniosła nas na Ziemię, lecz także wstępnie podhodowała...