Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - ASTMATYK U KARDIOLOGA
Wiedza i Życie nr 7/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2001

Astma jest czynnikiem zwiększającym ryzyko chorób serca.

Podczas marcowego 41. dorocznego zjazdu American Heart Association ogłoszono wyniki zakrojonych na szeroką skalę badań zależności między astmą a chorobami układu krążenia. Już wcześniej wiadomo było, że chorzy na astmę częściej od pozostałych ludzi umierają na choroby serca. Nie badano jednak dotąd, czy dotyczy to w różnym stopniu osób palących i niepalących. Istniała przecież możliwość, że to papierosy mogły być czynnikiem powodującym (lub nasilającym) obie choroby.

Żeby rozstrzygnąć tę wątpliwość lekarze z Kaiser Permanente's Division of Research w Oakland (Kalifornia) przeanalizowali dane ponad 20 tys. pacjentów(!) o średniej wieku około 50 lat, którzy zadeklarowali, że nie palą i nie rozpoznano u nich chorób układu krążenia. Badacze potrafili jednak wskazać pacjentów cierpiących na astmę. Przez 13 lat notowano, którzy uczestnicy projektu trafili do szpitala lub zmarli z powodu chorób serca. Okazało się, że osoby z astmą, o 33% częściej miały problemy z krążeniem! W jeszcze gorszej sytuacji byli pacjenci, którzy podczas trwania projektu przyjmowali leki przeciwastmatyczne ryzyko, że zachorują na serce, było o 82% większe niż w przypadku osób zdrowych. Nawet po uwzględnieniu innych czynników mogących negatywnie wpływać na układ krążenia (np. nadwaga, wysoki poziom cholesterolu we krwi), powiązanie astmy z chorobami serca było wyraźnie widoczne.

Autorzy badań przypuszczają, że przyczyną chorób serca może być chroniczny stan zapalny, który utrzymuje się u astmatyków. Obecnie uważa się bowiem, że stany zapalne w organizmie mogą być przyczyną arteriosklerozy (stwardnienia, zwiększonej kruchości i zwężenia światła tętnic). Arterioskleroza zaś prowadzi już bezpośrednio do nadciśnienia i zawałów. Kierujący badaniami dr Carlos Iribarren wskazuje na konieczność dokładniejszej analizy wpływu niesprawnego układu odpornościowego (przyczyna astmy) na układ krążenia. Konieczne będzie też stwierdzenie możliwych, negatywnych skutków przyjmowania leków przeciwastmatycznych. Na razie lekarze pomagający chorym na astmę muszą też zatroszczyć się o ich układ krążenia i wprowadzić do badań regularne pomiary ciśnienia oraz poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.