Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - GROZI NAM WYSYP WIRUSÓW
Wiedza i Życie nr 7/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2001

Trzeba uważać, co otrzymujemy pocztą elektroniczną.

MessageLabs, brytyjska firma produkująca programy antywirusowe, uprzedza: w tym roku wirusy zaatakują nasze komputery z siłą niemal trzykrotnie większą niż dotychczas. We znaki szczególnie dadzą nam się zainfekowane załączniki, pojawiające się coraz częściej w poczcie elektronicznej.

MessageLabs przewiduje, że liczba ataków wzrośnie w tym roku o ponad 200%, przy czym z samą tylko pocztą elektroniczną przywędruje o 62% wirusów więcej. Sytuacja będzie wyglądać podobnie w poszczególnych sektorach handlowych. W przemyśle można spodziewać się wzrostu ataków wirusów o 234%, a poprzez pocztę elektroniczną - o 124%. Sektor mediów atakowany będzie prawdopodobnie o 219% częściej, a przez załączniki do listów elektronicznych - 137%. Liczby oszacowano na podstawie analizy wzrostu wypadków ataków wirusów między styczniem 2000 roku a lutym 2001 roku. W tym czasie Message-Labs otrzymał ponad 50 mln alarmujących wiadomości. "Liczby są przytłaczające" mówi Mark Sunner, przedstawiciel firmy.

Wielu ekspertów twierdzi, że nasze komputery rujnuje przede wszystkim brak świadomości zagrożenia. Sunner zaś podkreśla, że przedsiębiorstwa nie powinny liczyć na wykształconych użytkowników. "Nie należy oczekiwać, że pracownicy będą całkowicie odpowiedzialni za ochronę przed wirusami i że to oni będą cały czas uaktualniać programy antywirusowe" - dodaje. "Liczby dowodzą, że istnieje już zbyt wiele wirusów i ich odmian, by poradziło sobie z nimi tradycyjne oprogramowanie antywirusowe".