Twoja wyszukiwarka

MAREK CHROMICKI
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 7/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2001

Zacięta rozgrywka

Zaledwie dwa miesiące temu pisaliśmy o GameBoy Advanced, a tymczasem firma Nintendo zaprezentowała kolejną nowość dla miłośników gier - GameCube. Nowa konsola ma konkurować z PlayStation 2 firmy Sony i Xboxem Microsoftu. Urządzenie pokazano po raz pierwszy w maju na targach Electronic Entertainment Expo (E3) w Los Angeles, gdzie miała miejsce również premiera konsoli Microsoftu. Jednak prezentacja Xbox wypadła fatalnie, bowiem podczas pokazu konsola... zawiesiła się. W tej sytuacji - zdaniem ekspertów GameCube przyćmił konkurencję. Ciekawostką jest możliwość współpracy i pełna kompatybilność GameCube z GameBoy Advanced. Niecodziennym rozwiązaniem jest także bezprzewodowy joystick, wyposażony w wiele niespotykanych gdzie indziej funkcji. Niestety, zastosowany w urządzeniu nietypowy nośnik może być przyczyną mniejszej popularności tej konsoli. Przedstawiciele firmy Nintendo zapewniają, że ich urządzenie będzie tańsze od konkurencji, ale aby kupić GameCube, trzeba będzie zaczekać do jesieni (w Stanach Zjednoczonych i Japonii). W Europie pojawi się ona w sprzedaży na początku 2002 roku.

Maleństwo Samsunga

Możemy dziś znaleźć na rynku wiele rodzajów odtwarzaczy plików MP3. Są urządzenia podobne do walkmanów, połączone z ręcznym zegarkiem lub telefonem komórkowym. Warto jednak zwrócić uwagę na nowy odtwarzacz Mini Yepp, firmy Samsung. Jest to obecnie najmniejszy odtwarzacz MP3 na świecie. Jego możliwości można wypróbować natychmiast po dokonaniu zakupu, w pamięci urządzenia są bowiem zapisane utwory gwiazd muzyki rozrywkowej, takich jak: Samantha Mumba, Monster Magnet, Blues Traveler, Cold i Black Eyed Peas.

Muzyka z komputera

Dla nieco zamożniejszych i bardziej wymagających miłośników muzyki zapisanej w formacie MP3 firma Rio stworzyła urządzenie nazwane Rio Digital Audio Receiver. Dzięki niemu można słuchać muzyki zapisanej na dysku własnego komputera w dowolnym miejscu mieszkania czy domu. Wystarczy podłączyć Rio Receiver do zainstalowanych w pokojach głośników oraz za pośrednictwem istniejącej w domu instalacji telefonicznej do komputera. Warto dodać, że urządzenie nie zakłóca pracy telefonu oraz umożliwia prosty i łatwy dostęp do zasobów muzyki zapisanych w postaci plików MP3 lub WMA (Windows Media Audio). Co więcej, kilka odtwarzaczy Rio Receiver pozwoli każdemu z domowników słuchać w swoim pokoju innego zestawu utworów.

Następny przebój Microsoftu?

Tablet PC to po prostu notebook z rozbudowanymi możliwościami pracy w Sieci i interfejsem pozwalającym użytkownikowi na porozumiewanie się z komputerem dzięki pisaniu specjalnym piórem po dotykowym ekranie. Demonstracyjną serię takich właśnie urządzeń wyprodukowała niedawno firma Microsoft, wiążąca z tym produktem duże nadzieje. Co ciekawe, sercem urządzenia jest procesor Crusoe TM5600 (600 MHz) firmy Transmeta. Urządzenia wyposażone zostały w 128 MB RAM, dysk twardy o pojemności 10 GB i port USB. Firma Transmeta jest także dostawcą oprogramowania zarządzającego poborem energii elektrycznej. Trudno jeszcze powiedzieć, czy do masowej produkcji użyty zostanie właśnie ten czy inny procesor, lecz nad harmonijną dotychczas współpracą Microsoftu i Intela zawisły ciemne chmury.