Twoja wyszukiwarka

MAREK PENSZKO
PUZELAND
Wiedza i Życie nr 7/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 7/2001

Gdy ten numer Wiedzy i Życia dotrze do Państwa, będą już znane wyniki eliminacji do mistrzostw Polski (a równocześnie do mistrzostw świata), lista finalistów, a zapewne także dokładny termin finału. Lipcowy „Puzeland” wiąże się jednak jeszcze częściowo z eliminacjami, które odbywają się także w wielu innych krajach, a w niektórych mają formę cyklu turniejów, organizowanych od początku roku w różnych miastach. Trzy z zamieszczonych poniżej łamigłówek pochodzą z takich właśnie eliminacji: „Autodrom” rozwiązywali Czesi (poza konkursem także kilku gości z Polski)  uczestnicy turnieju zorganizowanego w marcu w Uściu nad Łabą, zaś „Działki” i „Lotto” pochodzą z kwietniowych zawodów w japońskim mieście Kioto. „Lotto” jest także w tym miesiącu naszym zadaniem internetowym.

Rozwiązania można nadsyłać do końca czerwca br. pod adresem: Redakcja Wiedzy i Życia, ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa albo pocztą elektroniczną (MarekPenszko@proszynski.pl). U dołu koperty lub jako temat e-mailu prosimy napisać: PUZELAND 7/2001 oraz podać liczbę rozwiązanych łamigłówek, stawiając dodatkowo plus (+), jeśli będzie wśród nich zadanie „Dla wytrwałych”. Wśród osób, które nadeślą rozwiązania największej liczby łamigłówek, rozlosujemy przewodniki multimedialne. Natomiast za rozwiązanie zadania „Dla wytrwałych” rozlosowana zostanie nagroda pieniężna w wysokości 100 zł.

Lotto

Usuń, czyli zaczerń (zakreśl) niektóre pola z cyframi, tak aby w każdym rzędzie i w każdej kolumnie występowały różne cyfry oraz aby czarne pola:

  • nie stykały się bokami;
  • stykając się rogami, nie „odcinały” jednego lub grupy pól z cyframi od pozostałych, czyli nie dzieliły diagramu na części.

Aby wszystko było jasne, powyżej zamieszczony jest przykład z rozwiązaniem. W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę zaczernionych pól.

Po uporaniu się z tym zadaniem zapraszamy do zabawy konkursowej w Internecie; na stronie puzeland znajdą Państwo łamigłówkę takiego samego rodzaju, ale nieco łatwiejszą.

Obrazek logiczny

Łamigłówka polega na zaczernieniu niektórych pól diagramu (małych kwadracików). Zaczernione pola utworzą rysunek. Liczby obok diagramu wskazują, które pola należy zaczernić. Liczby z lewej strony każdego szeregu i u góry każdej kolumny określają, ile grup czarnych pól jest w danym rzędzie i ile czarnych pól jest w danej grupie. Na przykład liczby 5, 9, 2 oznaczają trzy grupy  pierwszą złożoną z pięciu, drugą z dziewięciu, a trzecią z dwóch czarnych pól. Wyodrębnienie kilku liczb świadczy o tym, że między odpowiadającymi im grupami czarnych pól pozostaje przynajmniej jedno pole wolne (jasne). Puste kratki mogą, oczywiście, być także na początku i na końcu rzędu. Zamieszczony powyżej przykład z rozwiązaniem (konik na biegunach) powinien rozwiać ewentualne wątpliwości. W rozwiązaniu wystarczy napisać, co przedstawia rysunek.

Autodrom

Oznacz na diagramie tor wyścigowy, którego niektóre fragmenty   tym wszystkie skrzyżowania (oczywiście bezkolizyjne)  ujawniono. Trasa jest pętlą przechodzącą przez wszystkie pola diagramu  przez każde (poza skrzyżowaniami) tylko raz. Dla ułatwienia przy niektórych ujawnionych fragmentach oznaczony jest kierunek jazdy obowiązujący na całym torze, a powyżej zamieszczony jest przykład.

W rozwiązaniu wystarczy podać liczbę wszystkich pól z zakrętami.

Dla wytrwałych

Przedstawione na rysunku kółka ze strzałkami można obracać, ale tylko:

  • o wielokrotność 45 stopni;
  • równocześnie dwa kółka znajdujące się obok siebie w rzędzie lub kolumnie   tę samą stronę i o taki sam kąt.

Każdy obrót pary sąsiednich kółek stanowi jeden ruch.

Łamigłówka polega na doprowadzeniu   jak najmniejszej liczbie ruchów  od układu pokazanego na rysunku do takiego, aby wszystkie dziewięć strzałek wskazywało dokładnie w tym samym kierunku. Kierunek ten może być dowolny.

Nagrodę w wysokości 100 zł otrzyma osoba, która upora się z zadaniem w minimalnej liczbie ruchów. W przypadku remisu o przyznaniu nagrody zadecyduje losowanie.

I jeszcze przykład, ilustrujący sposób zapisu ruchów: ABp2  oznacza równoczesny obrót strzałek A i B w prawo o dwie kreski, czyli o 90 stopni.

Działki

Diagram należy podzielić wzdłuż przerywanych linii na prostokątne działki, tak aby w każdej znalazła się jedna liczba. Pole prostokąta (liczba kratek) powinno być równe tej liczbie. W rozwiązaniu wystarczy podać, ilu prostokątów nie przecinają przekątne diagramu (w zamieszczonym powyżej przykładzie z rozwiązaniem na przekątnych nie leżą cztery prostokąty).

ROZWIĄZANIA ZADAŃ Z NR. 3/2001

Obrazek logiczny

Samochód wyścigowy.

Cząsteczka

9 podwójnych wiązań. Pełne rozwiązanie na rysunku.

Skarby I

Z powodu błędu technicznego z diagramu zniknęły wszystkie jedynki, więc zadanie miało wiele rozwiązań. Wystarczyło podać przynajmniej jedno. Za błąd przepraszamy.

Skarby II

29 skarbów. Pełne rozwiązanie na rysunku.

Za poprawne rozwiązanie łamigłówek nagrody  encyklopedie multimedialne  otrzymują w wyniku losowania Adam Leśnikowski z Ostrowów nad Okszą, Irena Olędzka z Kłodzka oraz Daniel Zarębski z Sycowa.

Rozwiązanie zadania „Dla wytrwałych”

Chyba żadne z dotychczasowych zadań „Dla wytrwałych” nie spotkało się z tak skrajnymi ocenami stopnia trudności. Niektórzy rozwiązali je w ciągu kilku minut (przypadek?), inni zmagali się kilka dni, a nawet tygodni. Kilka osób przyznało się, że w przypływie złości wyrzuciło układankę do kosza. Rozwiązanie na rysunku. Nagrodę  100 zł  otrzymuje w wyniku losowania Wiktor Mikołowicz z Puław.

Rozwiązanie łamigłówki internetowej „Cząsteczka” z kwietnia br.

Wśród 218 osób, które nadesłały poprawne rozwiązania, rozlosowaliśmy encyklopedie multimedialne. Otrzymują je: Alina Olejnik ze Starachowic, Jolanta Meller z Olsztyna oraz Łukasz Piszczek z Żor.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Nagrody prześlemy pocztą.