Twoja wyszukiwarka

MAREK CHROMICKI
CO NOWEGO
Wiedza i Życie nr 8/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2001

Długowieczne wspomnienia

Miłośnicy fotografii cyfrowej powinni zainteresować się specjalnym papierem firmy Hewlett-Packard, przeznaczonym do drukarek atramentowych. HP Colorfast Photo Paper przypomina papier fotograficzny, a wydrukowane na nim zdjęcia nie tracą koloru nawet przez kilkanaście lat. Produkt jest przeznaczony szczególnie dla tych, którzy chcieliby swoje ulubione zdjęcie, wykonane aparatem cyfrowym, oprawić w ramkę i powiesić na ścianie.

Dla zapominalskich

Poranny pośpiech: kawa, śniadanie, jeszcze komputer, telefon komórkowy, elektroniczny notes i już można wychodzić z domu. Jeśli jednak pamięć zawiedzie i zostawimy którąś z tych rzeczy w domu? Rozwiązania dla roztrzepanych i wygodnych, czyli wszystko w jednym, są obecnie coraz bardziej popularne. Palmsize SX45 firmy Siemens to połączenie funkcjonalności telefonu komórkowego z komputerem. Sercem tego urządzenia jest procesor o szybkości 150 MHz. Użytkownik ma do dyspozycji między innymi programy Pocket Word, Pocket Excel i Pocket Internet Explorer, których działanie dzięki 32 MB pamięci RAM nie powinno sprawiać żadnych niespodzianek. Z pomocą SX45 odtworzymy także pliki wideo oraz popularne obecnie pliki MP3. Do tego trzeba jeszcze dodać możliwość odbierania i wysyłania faksów, e-maili i SMS-ów. Palmsize jest wyposażony w kolorowy ekran dotykowy, a dzięki złączom Multimedia Card slot oraz Compact Flash slot ma ogromne możliwości rozbudowy. Urządzenie działa także w systemie GPRS (ulepszony system łączności bezprzewodowej GSM). Nowy produkt firmy Siemens będzie można kupić w Polsce już w tym miesiącu, jednak cena w momencie zamykania numeru nie była jeszcze znana.

Philips przycina... kompakty

Firma Philips zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego odtwarzacza plików MP3 - eXpanium EXP 401. Nie byłaby to może zaskakująca informacja, gdyby nie fakt, że urządzenie to będzie odczytywało muzykę zapisaną na płytach CD o średnicy 8 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się znacznie zmniejszyć rozmiary i wagę nowego odtwarzacza. Na krążku zmniejszonym o 4 cm, w porównaniu z tradycyjną płytą CD, mieści się ponad trzy godziny muzyki (200 MB plików w formacie MP3, UDF lub AAC), a do sukcesu takiego rozwiązania może przyczynić się fakt, że czyste płytki mają kosztować poniżej 8 zł. Ponadto nagrywanie nowych CD jest równie szybkie i łatwe jak w przypadku standardowych płyt CD- lub CD-RW. Dzięki zastosowaniu w odtwarzaczu systemów antywstrząsowego i wzmocnienia basów jakość dźwięku - jak zapewnia producent - ma być naprawdę znakomita.Cena nie jest jeszcze znana.

Jaśnieoświecony

Trudno sobie wyobrazić prezentację multimedialną bez cyfrowego projektora. Dzięki temu urządzeniu przygotowane wcześniej materiały można wyświetlić na dużym ekranie. Dobry projektor musi być mały, lekki i dawać jak najjaśniejszy obraz. Te warunki spełnia nowy projektor firmy InFocus LP30: waży zaledwie 2.6 kg i daje obraz o jasności 2000 lumenów. Może się on zresztą przydać nie tylko podczas wykładów i handlowych prezentacji. Jeśli podłączymy go do komputera wyposażonego w napęd DVD, będziemy mogli obejrzeć ulubiony film. Również gra komputerowa na dużym ekranie będzie wyglądała zupełnie inaczej. Problemem jest tylko cena. Choć jest to najtańszy obecnie projektor.

Niezrównana Iomega

Jeszcze kilka lat temu 100 MB dysk twardy wydawał się ogromny, dziś trudno kupić dysk o pojemności mniejszej niż kilkadziesiąt GB. Co jednak zrobić, kiedy trzeba zarchiwizować taką ilość danych lub skopiować je na dysk innego komputera. Na CD-ROM-ie mieści się mniej niż 1 GB, nie mówiąc o mocno już archaicznych dyskietkach HD o pojemności 1.44 MB. Kilka lat temu rynek przebojem zdobyła firma Iomega, produkująca dwa rodzaje napędów: Zip (100 MB) i Jazz (1 lub 2 GB). Dziś ta sama firma wprowadziła do sprzedaży napędy nazwane Peerless (niezrównany), które pozwalają zapisać 10 lub 20 GB na jednej dyskietce. Imponująca jest zresztą nie tylko pojemność nowego nośnika, ale także szybkość transferu danych, dochodząca do 15 MB na sekundę. Z tego zresztą powodu Iomega przygotowuje wersje tego urządzenia przeznaczone do współpracy ze sprzętem audio i wideo.