Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
ASTRONOTKI
Wiedza i Życie nr 8/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2001

Zmarł Douglas Adams,

autor błyskotliwej, ironicznej, a zarazem pełnej humoru serii książek "The Hitchhiker's Guide to the Galaxy" (wydanie polskie "Autostopem przez galaktykę"). Miał 49 lat. Czysty przypadek zrządził, że w dniu jego śmierci imię galaktycznego autostopowicza Artura Denta otrzymała jedna z planetoid.

Wątpliwy zaszczyt.

Kongres USA ogłosił listę dziesięciu najgorzej zarządzanych instytucji państwowych. Czwarte miejsce zajmuje na niej NASA, przed którą plasuje się Department of Defense (odpowiednik naszego MON-u). Wbrew pozorom to nie cytat z Adamsa, lecz najczystsza rzeczywistość...

Nielegalne praktyki.

Biuro Generalnego Inspektora NASA skontrolowało proces wprowadzania systemu metrycznego w tej szacownej instytucji. Kontrola nie wypadła najlepiej: okazało się, że funty i cale są w oczywisty sposób nadużywane. Zalecono m.in. "opracowanie nowego podejścia do problemu". Chyba nawet Adams by tego nie wymyślił...

Umiemy już ogniskować

twarde promienie rentgenowskie o energii powyżej 10 KeV (ponad 20 000 razy większej od energii kwantów światła widzialnego). Odpowiedni do tego celu teleskop ma zwierciadła, które na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od rur. Wewnętrzna powierzchnia takiego "rurowego" zwierciadła jest jednak nieznacznie zakrzywiona, a wpadające do niego promienie zostają odbite w kierunku osi symetrii i skupione w ognisku znajdującym się daleko za "rurą".

Merkury na celowniku.

W nadchodzących latach na Merkurego polecą dwie sondy: amerykański Messenager i europejski Beppi Colombo (pokazany na zdjęciu obok). Uprzednio planetę tę odwiedził tylko Mariner 10, który trzykrotnie przeleciał obok niej w latach 1974-1975 zbadał nieco mniej niż połowę jej powierzchni.