Twoja wyszukiwarka

JOANNA NURKOWSKA
SYGNAŁY - ZABÓJCZY DYMEK
Wiedza i Życie nr 8/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 8/2001

Bierne palenie obniża poziom witaminy C w organizmie.

O tym, że palenie papierosów szkodzi, wiemy wszyscy. Amerykańscy naukowcy, Richard S. Strauss i Robert Wood Johson, wykazali ostatnio, że istnieje związek pomiędzy tzw. biernym paleniem a niskim poziomem witaminy C we krwi. Jest to prawdopodobnie spowodowane obecnością w dymie papierosowym dużych ilości wolnych rodników i związków rozkładających witaminy. Witamina C zapobiega niekorzystnym zmianom metabolizmu, a więc jej niedobory mogą prowadzić do rozmaitych chorób.

Po przebadaniu 3 tys. małych pacjentów okazało się, że dzieci palących rodziców miały o 20% niższy poziom witaminy we krwi niż ich rówieśnicy, których rodzice nie oddawali się zgubnemu nałogowi. Należy podkreślić, że  ilość witaminy C w diecie nie miała żadnego wpływu na wyniki eksperymentu.

Przeprowadzone jednocześnie badania ujawniły specyficzne podejście społeczeństwa do problemu palenia i jego wpływu na rozwój dzieci. Większość rodziców wierzy co prawda, że palenie szkodzi ich pociechom, jednak aż jeden rodzic na pięciu pozwala na palenie w obecności swojego dziecka. Chociaż 90% z 1500 ankietowanych wyraziło opinię, że uczniowie powinni być chronieni przed pokusą palenia, to aż 43% z nich nie widziało niczego złego w tym, że nauczyciele palą w szkole!

Pediatrics nr 107/2001