Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - LEPSZE ZŁO
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Alkohol ratuje płody przed... alkoholem.

Mocne trunki, zwłaszcza przed 12 tygodniem ciąży, mogą powodować u płodu uszkodzenia mózgu i układu nerwowego, spowolnienie wzrostu, charakterystyczne deformacje twarzy, a nawet poronienie.

Ponieważ obecnie nie wiadomo, jakie dawki alkoholu są szkodliwe, kobietom w ciąży doradza się całkowitą abstynencję. Niestety, niektóre przyszłe matki nie stosują się do tych zaleceń. Wyniki najnowszych badań dają jednak szansę na urodzenie zdrowego dziecka nawet takim matkom.

Eksperymenty przeprowadzone przez naukowców z University of North Carolina School of Medicine i Harvard Medical School wykazały, że negatywne skutki picia alkoholu spożywczego, czyli etanolu, może niwelować inny alkohol oktanol. Małe stężenia tego związku sprawiły, że zarodki myszy, które w obecności samego etanolu wykazywały wiele zaburzeń wzrostu, rozwijały się tak, jak zarodki nie traktowane żadnym z alkoholi. Oktanol blokował proces obumierania komórek embrionalnych inicjowany przez etanol.

Być może jest cień nadziei, że praca amerykańskich naukowców pozwoli na opracowanie leków chroniących rozwijające się dzieci uzależnionych matek.