Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - BÓL NIENATURALNY
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Nawet w najbardziej zagorzałym mieszczuchu ukryta jest potrzeba obcowania z naturą. Umieją to wykorzystać lekarze.

Bronchoskopia jest jedną z metod diagnostycznych polegającą na wprowadzeniu do płuc przytomnego pacjenta (przez nos lub usta) cienkiej rurki, która umożliwia obserwację układu oddechowego i pobieranie próbek do analiz. Zabieg nie należy do przyjemnych, ale doktorzy z Johns Hopkins Medical Institutions w USA znaleźli metodę, aby zmniejszyć ten dyskomfort.

Pacjentów poddawanych temu badaniu podzielono na dwie grupy: pierwsza podczas 25-minutowej bronchoskopii i trzygodzinnego okresu po niej oglądała obrazy przedstawiające kwitnącą łąkę i słuchała odtwarzanego z głośników szmeru strumienia. Druga grupa była tego pozbawiona, choć otoczona tak samo troskliwą opieką medyczną.

Po eksperymencie pacjenci wypełniali kwestionariusz, w którym pytano ich m.in. o ocenienie odczucia bólu (w skali 1-5), zdenerwowania, poczucia bezpieczeństwa i prywatności. Okazało się, że pacjenci mający do czynienia z "naturalnymi bodźcami" o 43% rzadziej skarżyli się na odczuwanie bólu w trakcie po zabiegu. Co ciekawe, prowadzone wcześniej doświadczenia z odtwarzaniem muzyki podczas bronchoskopii nie dały tak jednoznacznych rezultatów.

Obecnie naukowcy z Johns Hopkins Medical Institutions chcą sprawdzić skuteczność swej metody w stosunku do pacjentów, od których pobierany jest szpik kostny. Dawcy muszą spędzić w szpitalu dłuższy czas i często uskarżają się na bóle.