Twoja wyszukiwarka

GRZEGORZ NALEPA
SYGNAŁY - W SIECI SEKSU
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Czy burzę zmysłów można opisać równaniem?

Podjęli się tego wyzwania amerykańscy naukowcy, analizujący szczegóły życia osobistego prawie trzech tysięcy kobiet i mężczyzn. Następnie spróbowali znaleźć wzór opisujący częstotliwość i współzależność ich kontaktów seksualnych.

Większość badanych ludzi prowadzi uporządkowane, spokojne życie erotyczne z jednym partnerem. W sieci układów seksualnych są nieliczne osoby, które chętnie zmieniają kochanków i w miarę upływu czasu robią to coraz częściej. Rekordziści przyznali się zaszokowanym matematykom do tysiąca partnerów w ciągu całego życia...

Gdzie tu odkrycie? Według statystyków choroby weneryczne błyskawicznie rozprzestrzeniają się w sieciach o takiej budowie: zakażona osoba tak długo obdarowuje zarazkami swoich kochanków, aż któryś wreszcie przekaże chorobę do następnego węzła. Jednak taką sieć można łatwo rozerwać pod warunkiem, że uda się zniszczyć jej węzły. Dlatego badacze twierdzą, że kampanie pod hasłem "bezpieczny seks" powinny być skierowane bezpośrednio do osób, które mają wielu partnerów seksualnych.

Nature nr 6840/2001
www.biologia.pl