Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - KOSMICZNY STEROWIEC
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Po 2010 roku poleci na Tytana. Pozostanie tam przez dwa tygodnie.

Zdobywając kosmos, stajemy przed problemem dokładnego i bezpośredniego zbadania planet i księżyców. Jednym z rozwiązań tego problemu może być Aerover Blimp - mały sterowiec, przeznaczony do eksploracji jednego z księżyców Saturna, Tytana. Aerover Blimp jest jednym z pomysłów należącego do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL). Mały sterowiec napełniony będzie helem, a manewrowanie będzie możliwe dzięki śmigłowym silnikom. Zdolność lotu w każdym kierunku pozwala na wykorzystanie Blimpa jako platformy dla instrumentów badawczych i kamer. Do lądowania służy specjalne koło pokryte gumą, której nie można przebić. Sterowiec będzie też wykorzystany do badań tytańskich oceanów płynnego metanu.

Aerover będzie mógł latać przez tydzień lub dwa na pułapie 10 km. Balon sterowca będzie dwuwarstwowy, z wierzchnią powłoką ochronną. Jako gaz nośny wybrano hel, dlatego że jest on wyjątkowo lekkim pierwiastkiem i jest niepalny, co eliminuje zagrożenie wybuchem przed i podczas startu z Ziemi. Długość sterowca nie przekroczy 10 m, a średnica balonu 2.5 m. Masa Aerovera przed napełnieniem helem będzie wynosić około 100 kg.

Tytan od lat budzi ogromne zainteresowanie. Dotychczasowe obserwacje wskazują na istnienie tam bogatej organicznej atmosfery, co sprzyja tworzeniu się życia. Znane są nawet takie poglądy, że obecna faza życia Tytana przypomina Ziemię sprzed kilku miliardów lat. Niestety, z powierzchni i z orbity naszej planety widać tylko nieprzeniknioną warstwę chmur. Po raz pierwszy będziemy mogli obejrzeć Tytana z bliska w 2004 roku, gdy dotrze tam sonda Cassini. Na księżyc zostanie zrzucony próbnik Huygens. Zebrane przez niego dane pomogą w przygotowaniu kolejnej, planowanej po 2010 roku misji, podczas której zostanie wykorzystany Aerover Blimp.