Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
SYGNAŁY - DRUGI PLUTON?
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Za orbitą Neptuna odkryto obiekt o średnicy ponad 1000 km.

Na peryferiach Układu Słonecznego krążą liczne planetoidy. Należą one do tzw. Pasa Kuipera, który jest pozostałością po okrążającym młode Słońce dysku protoplanetarnym. Największym ze znajdujących się tam obiektów jest, ciągle jeszcze uznawany za planetę, Pluton. Drugim co do wielkości był do niedawna księżyc Plutona - Charon. W maju pojawił się jednak groźny konkurent.

Prowadzone od ponad dziewięciu lat systematyczne badania Pasa Kuipera doprowadziły do odkrycia ponad 400 znajdujących się w nim planetoid. Na odkrycie czekają dalsze dziesiątki, a może nawet setki tysięcy takich ciał. W końcu maja, podczas przeglądu zdjęć nieba wykonanych przez chilijskie obserwatorium, zauważono najjaśniejszy po Plutonie obiekt Pasa, któremu nadano oznaczenie 2001 KX76. Znajduje się on obecnie w odległości około 6.4 mld km od Słońca (ponad 40 razy dalej niż Ziemia) i porusza się po torze nachylonym pod kątem 20° do płaszczyzny orbity naszej planety.

Według wstępnej oceny 2001 KX76 ma średnicę 1270 km. Jeśli zostanie to potwierdzone, wielkością wyprzedzi nie tylko Charona, lecz także Ceres (największą z planetoid krążących między Marsem i Jowiszem). Kierownik grupy obserwatorów, dr Robert Millis, uważa, że już niebawem w Pasie Kuipera zostaną znalezione obiekty o rozmiarach Plutona lub nawet od niego większe.