Twoja wyszukiwarka

DOROTA MIKOS
SYGNAŁY - SZPIEG O PSEUDONIMIE TERRA
Wiedza i Życie nr 9/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 9/2001

Już niedługo najwięksi producenci gazów cieplarnianych przestaną być anonimowi.

Dzięki zdjęciom satelitarnym o bardzo dużej rozdzielczości możliwe będzie zidentyfikowanie poszczególnych winowajców zanieczyszczających atmosferę tlenkiem węgla (CO), azotu (NO) oraz dwutlenkiem węgla (CO2).

Amerykańscy naukowcy stworzyli właśnie pierwszą globalną mapę ukazującą źródła i przemieszczanie się w troposferze tlenku węgla. Umożliwił to nowy satelita o nazwie Terra, zbudowany w ośrodku NASA w Stanach Zjednoczonych. Wykrywa on promieniowanie podczerwone emitowane przez gaz, tworząc mapę jego obecności w ziemskiej atmosferze. Po nałożeniu na ową mapę danych o przepływie mas powietrza określono źródła i kierunek przemieszczania się zanieczyszczeń.

Tlenek węgla jest jednym z ubocznych produktów w prawie wszystkich procesach spalania - podobnie jak dwutlenek węgla i tlenek azotu. Dlatego naukowcy są zdania, że wymienione gazy mają w przybliżeniu te same miejsca emisji i rozprzestrzeniają się w podobny sposób, zatem do celów badawczych wystarczy obserwacja tylko jednego z nich.

Obecnie miejsca "produkcji" gazów cieplarnianych określane są z dokładnością do 22 km, lecz w przyszłości możliwe będzie wskazanie konkretnej fabryki czy spalarni przyczyniającej się do ich zwiększonej koncentracji w atmosferze.

New Scientist nr 2294/2001