Twoja wyszukiwarka

JM
SYGNAŁY - TAJEMNICE HIPPOS
Wiedza i Życie nr 10/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/2001

W połowie roku archeologowie odsłonili forum - główny plac miasta, oraz otaczające go budowle użyteczności publicznej.

Słynne antyczne miasto na wschodnim brzegu Jeziora Galilejskiego, Hippos, znane też pod aramejską nazwą Susita, należało do tzw. dekapolu, czyli ligi dziesięciu miast greckich w Syro-Palestynie. Do najlepiej zachowanych zabytków należy trójnawowy kościół z V-VI wieku, poprzedzony krużgankowym dziedzińcem. Do południowej ściany kościoła przylegają pozostałości prasy winnej i oliwnej, wymowne świadectwa gospodarki tego regionu. Nawa północna kryła przewróconą po trzęsieniu ziemi balustradę z białego marmuru (m.in. płytę zdobioną krzyżem oraz rozetą) z prezbiterium i przepiękną lampę oliwną z brązu w kształcie gołębicy - symbolu Ducha Świętego.

Odkryto również tajne pomieszczenie, zapewne skarbiec kościelny, ograbiony podczas najazdu Persów (614) lub Arabów (638). Zostały w nim tylko potłuczone naczynia liturgiczne ze szkła (niegdyś przechowywane w specjalnie skonstruowanej niszy), i zasobowe - z gliny.

Resztę swoich tajemnic Hippos zachowa aż do kolejnego sezonu wykopalisk prowadzonych wspólnie przez Uniwersytet w Hajfie i Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie, z udziałem dużej grupy studentów archeologii UW.