Twoja wyszukiwarka

PIOTR KOSSOBUDZKI
SYGNAŁY - ŚMIERDZI I SZKODZI
Wiedza i Życie nr 10/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/2001

Palenie zmniejsza szansę przeżycia chorych na raka piersi.

Naukowcy z University of California dostarczyli kolejnego argumentu przemawiającego za szybkim zerwaniem z tym nałogiem. Niedawno w miesięczniku Chest zaprezentowano wyniki badań kobiet chorych na raka piersi. Porównywano częstość przerzutów do płuc u kobiet palących i wolnych od nałogu. Wyniki były jednoznaczne: palaczki były dwukrotnie bardziej narażone na przerzuty nowotworu do płuc!

Susan Murin, profesor medycyny i główny autor badania, uważa, że palenie zmienia funkcjonowanie układu odpornościowego płuc i osłabia naczynia krwionośne. Płuca stają się wówczas bardziej podatne na rozwój przerzutów nowotworu, którego komórki wędrują po ciele wraz z krwią. Palacze prowadzą przy tym mniej higieniczny tryb życia - gorzej się odżywiają i zażywają mniej ruchu. To także może zwiększać ich wrażliwość na przerzuty.

Odkrycie amerykańskich lekarzy ma naprawdę duże znaczenie, ponieważ łączy dwa najgroźniejsze dla kobiet typy nowotworów: raka piersi - najpowszechniejszy nowotwór kobiet, i obarczone największą śmiertelnością nowotwory płuc.