Twoja wyszukiwarka

WIESŁAW B. PIETRZAK
SYGNAŁY - SZYFRANT NA TELEFON
Wiedza i Życie nr 10/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 10/2001

Podsłuchiwanie rozmów w komórkowych sieciach nie jest tak proste jak w sieciach analogowych. W praktyce podsłuch zakłada się w sieci operatora. Korzystają z tego m.in. organy ścigania w wielu krajach. Ale taka kontrola może stać się niemożliwa za sprawą firmy Rohde & Schwarz z Monachium, która proponuje telefony wyposażone w mechanizm szyfrowania transmisji.

Niemiecka firma przeznacza nowe telefony dla pracowników wielkich korporacji, które chcą mieć pewność, że nikt nie pozna treści rozmów prowadzonych np. w czasie negocjowania kontraktów. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że Stany Zjednoczone w ramach szpiegostwa gospodarczego często sięgają po niezbyt uczciwe metody.

Aparat o nazwie TopSec to zmodyfikowany Siemens S35i. Zmiany musiały być duże, skoro jego cena w bezpiecznej wersji wynosi 3 tys. dolarów. Nowym produktem zainteresowani są pracownicy dużych firm i instytucji rządowych oraz... przestępcy i terroryści. Nie wiadomo jeszcze, czy kody udostępnione zostaną przedstawicielom policji w krajach, gdzie TopSec będzie sprzedawany.