Twoja wyszukiwarka

KRZYSZTOF SZYMBORSKI
SYGNAŁY - Z PRZYMRUŻENIEM OKA
Wiedza i Życie nr 11/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 11/2001

Nie kijem to pałką

Jak stwierdzili uczeni z Aberdeen w Szkocji, globalne ocieplenie grozi Wyspom Brytyjskim poważnym ochłodzeniem. Przeciętna temperatura w Anglii jest o około 5°C wyższa, niż można oczekiwać na tej wysokości geograficznej. Dzieje się tak głównie dzięki Prądowi Zatokowemu niosącemu ciepłe wody z Zatoki Meksykańskiej. Efekt cieplarniany może spowodować zmianę globalnej cyrkulacji oceanicznej i w efekcie powtórzenie Małej Epoki Lodowej, która już wcześniej nawiedziła północną Europę. Nie wiadomo w końcu, czy szykować się na upały, czy na mrozy...

Posłuszna walizka

Brytyjski wynalazca Sarteep Kader postanowił rozwiązać wreszcie problem bagażu zagubionego przez podróżnych na lotniskach i wymyślił zmotoryzowaną walizkę, która sama podąża za właścicielem, kierując się zakodowanym podczerwonym sygnałem. Udoskonalony model powinien być walizką, która sama trafia do odpowiedniego samolotu. Właściciel będzie mógł za nią podążać.

Ekologiczne granaty

Eksperci wojskowi, podobnie jak my wszyscy, troszczą się o stan środowiska naturalnego. Konwencjonalne materiały wybuchowe, poza tym że - zgodnie ze swym przeznaczeniem - są niezdrowe dla ludzi, zanieczyszczają także środowisko trującymi chemikaliami, takimi jak tlenek glinu czy kwas solny. W związku z tym armia niemiecka postanowiła opracować nowe środki wybuchowe, nadal skutecznie zabijające ludzi, lecz nie naruszające nieskazitelnej czystości środowiska naturalnego. Pierwsze próby zmierzają do eliminacji szkodliwego azydku ołowiu. Jest więc szansa, że nawet kiedy ludzie się wzajemnie wybiją, inne gatunki będą jeszcze miały szansę.

Pożytki z teściowej

Wyniki badań naukowych bywają sprzeczne z intuicją. Jak wykazali uczeni z Instytutu Psychologii w Rzymie na podstawie badań 896 włoskich rodzin, stała obecność teściowej w domu poprawia harmonię pożycia małżeńskiego. O mamma mia!

Drzemka przy biurku...

...wpływa bardzo korzystnie na wydajność pracy - twierdzi Mark Rosekind z Cupertino w Kalifornii, współzałożyciel i prezes kompanii o nazwie Alertness Solutions (Sposób na Trzeźwość Umysłu). Uważa on, że jesteśmy "biologicznie zaprogramowani", by odczuwać senność dwa razy dziennie, zwykle między trzecią a piątą rano oraz trzecią a piątą po południu. Krótka, półgodzinna drzemka w pracy pozwoli nam zacząć dzień na nowo. Pytanie tylko, czy chcemy go zacząć na nowo w naszym biurze?

Psi język

Psy mają własny język "szczekowy". Jak twierdzi japońska firma Takara Company Ltd, produkująca zabawki, jej badaczom udało się język ten rozszyfrować i skonstruować elektroniczne urządzenie, automatycznie tłumaczące go na "ludzki". Na razie elektroniczna obroża wyposażona jest w mikrofon i głośnik z zakodowanymi 200 "słowami", takimi jak "dobrze się bawię" czy "jestem szczęśliwy". Niektóre psie "słowa" wyrażają, jakoby, bardziej złożone treści, np. "miałem dziś spokojny dzień". Większość z nas na co dzień nie używa dużo bogatszego słownictwa.

Zastąpią nas roboty

Niedługo nie będziemy już musieli sami jeździć na nartach (można się spocić i przeziębić lub złamać nogę). Profesor inżynierii z Keido University w Tokio skonstruował robota, który potrafi nie tylko szusować, ale także wykonuje narciarskie akrobacje.

Czy można ukraść głos?

Zespół badaczy z AT&T Laboratories w USA pracuje nad programem komputerowym zdolnym do naśladowania dowolnego ludzkiego głosu z jego charakterystyczną barwą i intonacją. Choć na razie stworzenie takiego syntetycznego głosu wymaga analizy od 10 do 40 godzin nagrań oryginału i komputerowa imitacja wciąż jeszcze brzmi nieco "maszynowo", uczeni już się martwią, że ich program może być w przyszłości używany w niecnych celach przez wszelkiego rodzaju oszustów. Może też jednak przynieść rozmaite korzyści. Jeśli na przykład będziemy chcieli porozmawiać z kimś naprawdę sympatycznym i inteligentnym, możemy użyczyć komputerowi własnego głosu.

Dorosłość zaczyna się po trzydziestce

Mieszkający w Kalifornii brytyjski socjolog społeczny Stephen Richardson doszedł ostatnio do wniosku, że w zachodnich społeczeństwach, w szczególności brytyjskim i amerykańskim, wyrosło nowe pokolenie o bardzo zwolnionym tempie psychicznego dojrzewania. Twierdzi on, że jego przedstawiciele stają się dorośli dopiero po 35. roku życia. Wpływ na to ma przedłużony okres zdobywania wykształcenia. Młodzi ludzie, będąc studentami, niezależnie od fizycznego wieku, zachowują się jak wyrośnięci nastolatkowie. Ciekawe, czy będą się też wolniej starzeć i dłużej żyć...

Sposób na chrapanie

Odkryty został wreszcie skuteczny sposób na zapobieganie chrapaniu. Wystarczy znaleźć się w stanie nieważkości. Odkrycie to, ogłoszone w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, dokonane zostało w wyniku badań prowadzonych podczas dwóch lotów kosmicznego wahadłowca w 1998 roku.