Twoja wyszukiwarka

BOGDAN MIŚ
SYGNAŁY - WIRTUALNA TOŻSAMOŚĆ
Wiedza i Życie nr 12/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/2001

Prezydent zatwierdził ustawę o podpisie elektronicznym, która wchodzi w życie latem 2002 roku.

Przepisy regulujące sprawy związane z podpisem cyfrowym istnieją już w kilku krajach. Prezydent Stanów Zjednoczonych 30 czerwca podpisał dokument normujący kwestie elektronicznych podpisów w handlu globalnym i narodowym, wszedł on w życie 1 października tego roku. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej zobowiązywała państwa Piętnastki do wprowadzenia stosownych przepisów do końca roku 2000. Jednak prawo regulujące posługiwanie się podpisem elektronicznym wprowadziły tylko Niemcy.

Zgodnie z ustawą sygnowanie dokumentu podpisem elektronicznym będzie miało takie same skutki prawne jak tradycyjny podpis, jednoznacznie określający tożsamość osoby. Będą mogły się nim posługiwać zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Ustawa przewiduje, że aby otrzymać taki podpis, trzeba zgłosić się do jednej z firm świadczących usługi certyfikujące.

W niedalekiej przyszłości, wykorzystując podpis elektroniczny, będzie można bez wychodzenia z domu załatwiać sprawy, które do tej pory wymagały spędzenia wielu godzin w urzędach. Planowane są też rozliczenia z fiskusem przez Internet oraz możliwość brania udziału w głosowaniach parlamentarnych czy prezydenckich.