Twoja wyszukiwarka

IRENA SZYMCZAK
SYGNAŁY - WSZYSCY NASI NAGRODZENI
Wiedza i Życie nr 12/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/2001

Z prawdziwą dumą donosimy, że nagrodzone zostały wszystkie trzy prace z Polski, które zgłoszono do finału XIII Konkursu Młodych Naukowców Unii Europejskiej.

Zbigniew Pianowski z Krakowa, za syntezę siedmiu nowych ciekłych kryształów o własnościach pożądanych w holografii otrzymał drugą nagrodę i nagrodę specjalną: sześciotygodniowy staż badawczy w Europejskim Obserwatorium Astronomicznym na Wyspach Kanaryjskich. Marcin Wojnarski z Zakopanego został uhonorowany również drugą nagrodą za opracowanie modelu (nazywanego Local Transfer Function Classifier), który pozwala sieciom neuronowym uczyć się właściwych rozwiązań, podobnie jak czyni to umysł ludzki. Jego system działa lepiej niż wszystkie dotychczas stosowane i jest bardzo wszechstronny.

Trzecia reprezentantka Polski, Katarzyna Zaremba z Warszawy, otrzymała nagrodę specjalną: staż w Biologicznym Ośrodku Badawczym w Huelva (Hiszpania) za pracę "Drapieżnik i jego ofiara. Matematyczny model opisujący interakcje drapieżników i ich ofiar na przykładzie populacji dużych ssaków Puszczy Białowieskiej".

Bergen w Norwegii, gdzie odbyły się finały XIII konkursu, to miasto o bardzo surowym, północnym klimacie. Słońce gości tu statystycznie zaledwie 37 dni w roku. Nasi reprezentanci mieli jednak podwójne szczęście: nie dość, że otrzymali gratulacje i nagrody z rąk laureatów Nagrody Nobla, to w czasie ich pobytu w Norwegii panowała przepiękna, słoneczna pogoda.

Sukces młodych polskich naukowców cieszy, tym bardziej że są oni stałymi czytelnikami Wiedzy i Życia oraz Świata Nauki.