Twoja wyszukiwarka

MICHAŁ RÓŻYCZKA
WYNIKI ÓSMEGO KONKURSU ASTRONOMICZNEGO WIEDZY I ŻYCIA
Wiedza i Życie nr 12/2001
Artykuł pochodzi z "Wiedzy i Życia" nr 12/2001

W tym roku nie przyznaliśmy pierwszej nagrody. Firma Uniwersał ufundowała jednak dwie równorzędne nagrody za miejsca drugie i piąte oraz nagrodę specjalną.

Oto lista nagrodzonych:

II nagroda (20 cm teleskop Newtona): Marcin Dobrowolski z Kołobrzegu za pracę "Jak zważyłem Jowisza",
Tomasz Musz z Hańska za "Montaż paralaktyczny" i wykonane za jego pomocą fotografie;
III nagroda (15 cm teleskop Newtona): Szymon Kozłowski z Zielonej Góry za witrynę internetową poświęconą meteorytom;
IV nagroda (9 cm teleskop Newtona): zespół z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Mieszka I w Świnoujściu za cykl prac "Projekty baz na planetach";
V nagroda (luneta 65 mm): Bartosz Janiszewski z Włodawy za pracę "Astrofotografia w praktyce amatorskiej" i załączone zdjęcia,
Piotr Wirkus z Lęborka za wytrwale prowadzony dziennik obserwacji, który jest jednocześnie pamiętnikiem.

Nagroda specjalna: Piotr Baroński z Radomska za album "11 klejnotów nieba północnego".

Jury w składzie Irena Szymczak (redaktor naczelny Wiedzy i Życia), Kacper Kornet (doktorant w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN) oraz niżej podpisany oceniło nadesłane prace. Wśród nich były eseje, opracowania obserwacyjno-fotograficzne, prace plastyczne, multimedialne programy komputerowe, prace obliczeniowo-teoretyczne i kilkanaście prac nietypowych, które trudno było zaliczyć do wymienionych kategorii. Ponadto wyjątkową przesyłkę z 28 najróżniejszymi pracami przysłali uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Sosnowcu przy ul. Legionów. Za zespołowy udział w konkursie dziękujemy również Szkole Podstawowej w Łanach, Publicznemu Gimnazjum w Garbowie, III LO w Gdyni, II LO w Kwidzyniu, ZSO w Legionowie, LO w Międzyrzeczu, I LO w Świnoujściu i III LO w Wałbrzychu.

Nasze szczególne uznanie wzbudziły prace przysłane przez wychowanków SSPI nr 100 w Warszawie, Ewę Sobczyk z Włodawy i Mariusza Lemiechę z Białej. Oto fragment listu pana Mariusza: "Mam obecnie niewielkie problemy natury służbowej, a dokładnie służby zasadniczej w jednostce wojskowej w Zamościu. Moje możliwości prowadzenia obserwacji astronomicznych są teraz niewielkie. Jednak dla chcącego nie ma nic trudnego. Przywiozłem sobie do jednostki refraktor, którym wykonałem sześć obserwacji komety C/2001 A2 (Linear). Obserwuję po capstrzyku z parapetu swojej sali".

Wyróżnienia - multimedialne encyklopedie nauki i zestawy książek popularnonaukowych Wydawnictwa Prószyński i S-ka otrzymują: Grzegorz Czepiczek z Częstochowy, Jacek Dajworek z Krakowa, Daniel Furgała z Nysy, Łukasz Harhura i Marcin Klimczak z miejscowości Brójce, Mariusz Lemiecha z Białej, Igor Maślanyk z Malborka, Andrzej Nowojewski i Roman Goj z Konina, Przemysław Parzysz z Poznania, Tomasz Piotrowski z Zamościa, Radosław Ziomber z Rabki oraz grupy z: III LO im. M. Kopernika w Wałbrzychu - opiekun Danuta Rysak; LO im. H. Święcickiego w Międzyrzeczu opiekun Izabela Jednorowicz; ZST w Sosnowcu - opiekunki Małgorzata Chorodyńska i Irena Jabłońska-Wondra.

Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy. Dokładniejsze informacje o nadesłanych pracach zamieścimy w numerze styczniowym.